Hesap Numarası Kaç Rakamdan Oluşur?

Hesap numarası kaç rakamdan oluşur, bankalara göre hesap numarası nasıldır merak ediyorsanız makalemize dikkat vermelisiniz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Hesap Numarası Kaç Rakamdan Oluşur?

Hesap numarası kaç rakamdan oluşur? sorusu özellikle hesap numarası kullanarak banka işlemleri gerçekleştirecekler tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Hesap numaralarının banka işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bilinmesi gerekmektedir. Tüm banka hesaplarının kendisine ait olan bir hesap numarası bulunmaktadır. Bu hesap numaraları bilinmesi, bulunması bazı kişilerde soru işareti yaratabilmektedir. Peki, hesap numarası kaç rakamdan oluşur?

Hesap numarası kaç haneli? Öncelikle hesap numaralarının rakam sayısının bankalara göre farklılık gösterebildiği bilinmelidir. Bazı bankacılık işlemleri için gönderim yapılacak hesabın IBAN numarası bilmek yeterli olabilirken başka banka hesabına havale yapma gibi işlemler için hesap numarasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Banka Kartı Hesap Numarası Kaç Haneli?

Bankacılık işlemleri için hesap numaralarına ihtiyaç duyulduğundan bahsettik. Peki, banka kartı hesap numarası kaç haneli? Banka kartı hesap numaraların hesapların IBAN numaralarının son rakamlarından oluşturulmaktadır. Bu bilgi oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise işlem yapılacak olan hesabın IBAN numarası bilgisine sahip olunduğunda hesap numarası da bulabilmek ve kolaylıkla işlem yapabilmektir. Fakat işlem yapabilmek için bu bilgi yeterli olmayacaktır. İşlemi gerçekleştirebilmek için bankaların hesap numarası sayılarını da bilmek gerekmektedir.

bankamatik-karti-numarasi.jpeg

Hesap numaraları banka kartlarının üzerinde veya kart başvurusunda bulunulduğunda banka tarafından verilen hesap cüzdanı bilgilerinde de yazabilmektedir. Hesap numaralarında bulunan sayılar bankalara göre değişmektedir. Bu nedenle bankalara göre hesap numarası sayılarını bilmek gerekir. Sizler bu konu hakkında bilgi sahibi olarak bankacılık işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Tüm bankların genellikle hesap numaraları 7 veya 8 sayıdan oluşmaktadır. Fakat daha fazla sayıda hesap numarası olan bankalar da bulunmaktadır. Örneğin Ziraat Bankası 8+4, Vakıfbank 17, Türkiye Finans, Kuveyt 7+1, HSCB 12 ve Türkiye Ekonomi Bankası ise 11 haneli hesap numarasına sahiptir. Diğer bankaların hesap numaraları sayıları ise şöyledir;

Hesap numarasında 7 rakam bulunan bankalar:

  • Denizbank
  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • İş Bankası

Hesap numarasında 8 rakam bulunan bankalar:

  • TEB
  • Yapı kredi
  • Finansbank
  • Halkbank

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar

Banka kartında hesap numarası nerede yazar bu konu günümüzde çok fazla araştırılmaktadır. Sizde bu konu hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapıyorsanız doğru sayfada olduğunuzu belirtmek isteriz. Her zaman için kartın üzerinde hesap numaraları yer alır. Fakat hesap numarasının yazıldığı yer bankaya göre değişiklik gösterebilir. Her biri hesap numarası her zaman banka kartında yer alsa da bazı bankaların alt kısmında bazıları ise üst kısmında hesap numarasına yer verir.

Eğer kartınızda hesap numarası yok ise o zaman bankanızda arayabilirsiniz ve bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Genellikle 16 haneye sahip olan rakam banka kartında bulunmaktadır. 4444 sırası ile yazılır. Burada yazılan numara kartınıza aittir. Peki, hesap numarasının dışında Banka kartında hangi bilgiler yer almaktadır. Hemen sizlere merak ettiğiniz bir diğer konu hakkında da detaylı bilgi verelim.

Hesap numarasının yanı sıra ad soyad gibi Kişisel bilgiler de Banka kartında yer almaktadır. Banka kartının üzerinde bulunan hesap numarası genellikle internetten yapacağınız alışveriş için geçerli olmaktadır. İnternetten bir siteye ödeme yapmak zorunda kalırsanız mutlaka hesap numarasını girmeniz gerekmektedir. Fakat burada bulunan hesap numarası her siteye girilmemelidir. Kartta bulunan hesap numarası güvenilir olmayan sitelere giriş yapıldığında dolandırılma ihtimaliniz yükselmektedir. Bu sebepten dolayı da internet üzerinden hesap numarası verecekseniz mutlaka Öncelikle O siteyi araştırmalısınız ve güvenilir olduğunu öğrendikten sonra siteye hesap numarası girmelisiniz.

Keşfet