Halkbank Kredi Fırsatını Açıkladı! 35 Milyar Liralık Kredi Desteği Yolda! Düşük Faizli Krediden Yararlanmak İsteyen Esnaflara Müjde!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin 12 Şubat'ta yaptığı toplantıda açıkladığı işletmelere yönelik 60 milyar TL'lik yeni Kredi Garanti Fonu destek paketi bu hafta yürürlüğe girdi. Kararın ardından Halkbank, esnaflara müjdeli haberi verdi. Tüm merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Halkbank Kredi Fırsatını Açıkladı! 35 Milyar Liralık Kredi Desteği Yolda! Düşük Faizli Krediden Yararlanmak İsteyen Esnaflara Müjde!

Genel Müdür Arslan, "2021 yılında Hazine destekli olarak yaklaşık 250 bin esnaf kredisi ile birlikte toplama bakarsak 33 milyar TL'ye ulaşmıştık. 2022'de de en az 30-35 milyar TL'lik bir kredi imkanı daha sağlayacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ve ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıkladığı 60 milyar liralık KGF destek paketi başvuruları geçtiğimiz günlerde başladı.

Yatırım Destek Paketi dikkat çekti

Yatırım ve yatırımla ilgili işletme giderleri için kullanılabilen ve 120 aya varan vadeye sahip Yatırım Destek Paketi, KOBİ'ler ile birlikte yatırıma hazırlanan tüm KOBİ dışı işletmelere de sunulacak. KOBİ olmayan işletmeler 100 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek, KOBİ'ler ise 35 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. KOBİ'ler %90, diğer KOBİ'ler %85' ve KOBİ dışı işletmeler ise %80' düzeyinde bir kefalet oranından faydalanabilecek.

para-nedir.jpg

Esnafa 35 milyarlık bir kredi desteği geliyor

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, KGF başvurularının başlamasının ardından 2022 yılında bankanın esnafa en az 30-35 milyarlık ek kredi sağlayacağını belirtti. Arslan, A para ile yaptığı görüşmede, "2021 yılında 33 milyar TL Hazine destekli esnaf kredisi ile 250 bin civarında esnafa yardım ettik. Faiz oranları gerçekten çok cazip. 2022'de de toplamda en az 30 olmak üzere daha fazla kredi imkanı sunmayı planlıyoruz" dedi. Arslan'a göre esnaf kredilerinde takibe düşme oranı ise 10 binde bir. Esnaf kredilerinin 2002 yılında 150 milyon TL olduğunu hatırlatan Arslan, 2002'den bu yana verilen kredilerin %65'i son beş yılda olmak üzere toplam 198 milyar TL'ye çıktığını hatırlattı.

Kredi Garanti Fonu’na yoğun bir talep var

Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ise detaylarını açıkladığı 60 milyar TL Kredi Garanti Fonu kefaletli destek paketi için başvuruların başladığını hatırlattı. Arslan, "Mükemmel bir ürün oldu. Ciddi bir talep var. Kısa sürede 60 milyar liranın kullanılacağını tahmin ediyorum. Bankamız özelinde birkaç günde 10 milyar TL'ye yakın talep var” dedi.

Keşfet