Halk Bankası ile Bireysel Emeklilik

Halk bankası bireysel emeklilik bugün birçok kişi için umut oluyor. Burada bireysel emeklilik adı altında kişilere yönelik olumlu adımlar atılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Halk Bankası ile Bireysel Emeklilik

Halk bankası bireysel emeklilik için daha detaylı bilgi almak üzere banka ile irtibata geçilebilir. Banka bu konuda ne yapılması gerektiğini size açıklayacaktır. Bireysel emeklilik adı altında kişilere yönelik ilerde emekli olmaları için geniş bir adım atılıyor. Böylece emeklilik hayali kuran birçok kişi de bu amaçla emekli olmaya hak kazanıyor. Emekli olmak için sadece bankanın belli koşulları devreye girer. Bu koşullara dikkat edilirse ve uyulursa eğer kısa süre içinde emekli olmanın yolu da açılmış olunacaktır.

Bireysel Emeklilik

Halk bank bireysel emeklilik sistemi ile şimdi kişinin geleceğini de garanti altına almış oluyor. Burada 25 TL de 100 TL de bir ödenek olarak ayrılabilir. Yani kişinin geliri ve bütçesi ne kadar ise o bütçeye uygun olacak şekilde emeklilik için belli bir aylık yatırır. Yatırılan bu ayılığın belli bir orana ulaşması gerekir. Böylece kişi yaşlandığı zaman bu parayı aylığa çevirip kullanabilir. Bireysel emeklilik normal şartlarda yani çalışma yolu ile emekli olamayan kişiler için ön plana çıkar. Böylece kişi ilerde yani yaşlandığı zaman bireysel yolla emekli olmaya hak kazanır. Bu da onun hayatı için olumlu bir adımdır.

Bireysel Emeklilikte Süreç

Bireysel emeklilikte kişi ilk olarak bankaya gider. Burada kendisine yönelik kişisel banka hesabı adı altında emeklilik hesabı açar. Bu emeklilik hesabı üzerinden de emekli olmak için her ay belli bir ödenek öder. Bu ödenek ile birlikte de ilerde emekli olmaya hak kazanır. Özellikle emekli olmak isteyen her birey için bireysel emeklilik önem taşır. Bireysel emeklilik ile birlikte şimdi kişi hem kendini hem de geleceğini garantiye almış olur. Bireysel emeklilik ile birlikte şimdi hem Bireysel emeklilik için sadece düzenli olarak her ay belli bir paranın yatması gerekir. Böylece bireysel erken emeklilik için de kişinin önünde Halk bankası tarafından sunulan bir hak vardır.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik fonuna kayıt olduktan sonra ödediğiniz tutarın %25’i oranında devlet destek sağlamaktadır. Şöyle ki her ay ödeyeceğiniz 100 TL için devlet tarafından 25 TL katkı alabilmektesiniz. Devletin ödeyeceği tutar BES payınız oranın da yükselmektedir. 365 gün içinde ödenen toplam devlet katkısı o yılın asgari ücretinin %25’ini aşmamaktadır. Her sene asgari ücrette değişiklik yapıldığı için devlet katkısının üst limiti de değişiklik göstermektedir.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Nasıl Alınır?

Bireysel emeklilikte devlet katkısının hepsini alabilmek için 56 yaşının doldurulması ayrıca BES’te 10 yıl boyunca kalarak emekli olunması gerekmektedir. Lakin şartları taşımadan ayrılırsanız devlet katkısında BES’li olduğunuz süreye göre kesinti yapılır. BES devlet katkısı alma süreleri;

  • BES’li olup üç yıl olmadan çıkılırsa devlet katkı payı alınmamaktadır.
  • Üç yıl kaldıktan sonra çıkılırsa devlet katkısının %15’ini
  • Altı yıl kaldıktan sonra çıkılırsa devlet katkısının %35’ini
  • On yıl kaldıktan sonra çıkılırsa devlet katkısının %60’ını
  • Emeklilik şartları sağlandığı zaman ise devlet katkısının tamamı alınabilmektedir.

Devlet katkısı 1 Ocak 2013 te uygulanmaya başlanmış olup daha önce BES’li olanlar içinse farklı bir hak ediş uygulaması mevcuttur.1 Ocak 2013 ten önce BES’li olanlar için hak edişler şöyledir;

  • Üç ile altı yıl arasında BES’li olanlar için 1 yıl
  • Altı ile on yıl arasında BES’li olanlar için 2 yıl
  • On yıldan fazla kalanlar içinse 3 yıl hak ediş süresi eklenmektedir.

Keşfet