Evren Devrim Zelyut Dolar 19.50 Olacak Dedi! Commerzbank Raporu Korkuttu! Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?

Avrupa'nın önde gelen bankalarından Commerzbank, Türkiye ekonomisine ilişkin karamsar bir analiz yayınlayarak, Merkez Bankası'nın acil faiz artırımı kararı alacağını belirterek bir tarih açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Evren Devrim Zelyut Dolar 19.50 Olacak Dedi! Commerzbank Raporu Korkuttu! Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, çalışmayı inceledikten sonra yaptığı açıklamada, "Yeni dalga 18'de bitmeyecek" dedi. Doların 19 lirayı geçeceğini öngördü ve bunun gerçekleşeceği tarihi verdi.

“Merkez Bankası'nın faiz artırımları hala ikna edici değil”

Commerzbank tarafından Türkiye ekonomisine ilişkin bir rapor yayınlandı. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, raporun iddialarını detaylandırdı. Zelyut, "Önümüzdeki iki çeyrekte döviz kuru üzerinde yeni bir baskı öngörüyoruz" dedi. Açıklamalarına devam eden Zelyut, “Finans sektörünün Merkez Bankası'nı daha da fazla zorlaması muhtemeldir. En azından faiz oranlarında ani bir artış olacaktır. Sonuçta, mevcut politika çerçevesi göz önüne alındığında, Merkez Bankası'nın faiz artırımları hala ikna edici değil. Bu politikanın ne zaman aşamalı olarak kaldırılacağı belirsiz” diye ekledi. Durumu değerlendiren Zelyut, "Bu raporu gördünüz, büyük bir hareket olduğunu iddia ediyorlar. Onlar da yanlış değil. Çünkü sorunları çözmek yerine halının altına süpürüp üst üste yığmayı ve daha büyük bir felaket olarak sunmayı seçiyoruz” dedi.

“Önümüzdeki dönem biraz daha zorlu geçecek”

Zelyut, “Kur sorununuz varsa ihracatı artırmanız ve ihracatı artırmak için reformlar uygulamanız gerekiyor. İmalat ve tarım tamamen dönüştürülmelidir. Bunun yerine, faizi düşük tutmak için borç para al, dünyadaki en yüksek faiz oranını öde ve geleceğimizi ipotek altına sok. Bundan sonra Kur Korumalı Mevduat getir. Destekçiler daha sonra "Bak, kur yürümedi" desin. Döviz kuru 15 lira. 15 dolardan ithal edilen ürünlerin nasıl bir enflasyon yaratmış olduğu zaten karşımızda. Sen kuru korumak için Kur Korumalı Mevduat'ı alır karşına koyuyorsan bu geçici bir çözümdür. Bununla çözülmez. Bu yüzden ana sorunlarla ve ana problemler ile er ya da geç uğraşmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca her yüzleşmeyle birlikte bedel de artıyor. Her yüzleşmede dolar/TL rekoru 18 lira oldu; şimdi 19,50 lira olacak. Bu nedenle önümüzdeki dönem biraz daha zorlu geçecek.

Keşfet