Ev Hanımlarına Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Ev hanımları gerek yeni bir işe başlamak gerekse farklı bir sebepten kredi almak istemektedirler. Bu konuda bilgilenmek isteyen ev hanımları yazımızı okuyabilirler.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ev Hanımlarına Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Ev hanımlarına kredi veren bankalar çeşitlilik göstermektedir. Bankaların ilgili mevzuatları kapsamında ev hanımlarına da kredi fırsatı tanınmaktadır. İlgili mevzuata göre, belirli geliri olmayan ev hanımlarına belirli miktarlarda kredi verilmesi bankaların kendi inisiyatifine bırakılmaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu açıklamasına göre, ev hanımlarına verilecek olan kredinin en yüksek miktarı 2 bin lira ile sınırlı tutulmuştur. Bankalar bu miktarın üzerine çıkamamaktadırlar. Ev hanımlarına özel olan bir kredi türü bulunmamaktadır. Herkes gibi normal kredi alma aşamasına sahiptirler. İşte ev hanımlarına kredi veren bankalar:

  1. Garanti Bankası
  2. Akbank
  3. İş Bankası
  4. Halk Bankası
  5. Enpara

Ev Hanımlarına Kredi Verirken Aranan Şartlar

2 temel etmen neticesinde kredi veren bankalar ev hanımları için de aynı şartları sunmaktadır. Kadınlara yönelik özel bir kredi türü yoktur. Herkes gibi onların da bankaların belli şartlarını sağlamaları lazımdır. Aynı zamanda ev hanımlarından da kredi notu istenir mi sorusunun cevabı olarak evet kredi notu ev hanımlarından da istenmektedir.

İkinci olarak istenen ise, düzenli gelirleri olmasıdır. Ev hanımı olup kişinin çalışmıyor durumda olması ise kredi notunda düşüklüğe neden olmaktadır. Bir kişinin düzenli geliri olmaması durumunda kredi alma ihtimali de o denli düşmektedir. Ancak kredi verilip verilmemesine banka karar vermektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Fırsatı

Genel olarak kredi verilirken düzenli gelir aranırken aynı zamanda ev hanımlarına kredi vermeye yanaşan bankalar da bulunmaktadır. Ev hanımların kredi veren bankalara başvurmanız halinde gelir belgesi olmadan bireysek kredinizi alabilirsiniz. İş Bankası, Ziraat Bankası ve İNG Bank dışındakiler gelir belgesi olmadan ev hanımların kredi verme fırsatı tanımaktadır.

Ev hanımları almak istedikleri kredi için ilgili bankaları telefon aracılığı ile arayabilir, mesaj atabilir veya da şubeye bizzat giderek kredi kartı çıkarma talebinde bulunabilirler. Gerekli bilgilerin temin edilmesi neticesinde bankalar tarafından işlemler gerçekleştirilir ve kredi kartı yaklaşık bir ya da iki haftaya kadar evinize gönderilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu ev hanımları ve diğer kişilerin kredi çekmesi için en önemli koşullardan biridir. Geliriniz gösterilse bile kredi notu düşük olduğunda risk faktörleri daha ağır basabilmektedir.

Ev hanımları kredi çekmek için bankalarla mutlaka bir ödeme hesap bağı içinde bulunmuş olmalıdır. Bankada ödeme vs. kaydı olmayan ev hanımları bankaların risk faktörü açısından yüksek gördüğü kapsama alınır. Kredi notunuz otomatik düşeceği için bir kredi kartı almış ve düzenli ödemiş olmalısınız.

Geçmişte bir banka kredi kartını kullandıysanız ve kara listedeyse bunun etkisinden kurtulmanız gerekecektir. Kredi notu kara liste ile büyük oranda alakalıdır. İcralık olan ödemelerinizin etkisinin geçmesi için sürekli bankalara başvuru yapmamak gerekir. Ayrıca belirli bir süre geçince kredi kartı alınması ve düzenli ödeme şeklinde süreçlerin oluşturulması önerilir.

Kedi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu yükselmemesinin bireysel, kurumsal nedenleri olabilir. Bankayla kayıtlı bağı olmamış durumdaki kişilerin kredi notu da yükselmeyecektir. Yeni kayıt veya kara liste ardından geçen sürenin genellikle 1-3 sene civarında iyi anlamda sürmesi gerekir. Geçen süre ardından kurumsal ve başvuru yapanın durumuna göre işlemler sürebilir.

Kredi notu e devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. Ev hanımları da kendi e devlet hesabı üzerinden, banka internet sitesinden başvuru yaparak belirli bir miktar ödemeyle rapor görüntülemesi alabilir. Rapor değerlendirmesinde 1300-1400 ve üzeri puan alma gayret etmeniz gerekecektir.

Keşfet