Enflasyon Oranı Endişesi Bekleniyor! Enflasyon Oranı Gerçekten Ne Kadar?

Enflasyon oranı son yıllarda ciddi yükselişleri ile dikkat çekiyor. Açıklaman rakamlar her ne kadar insanlar tarafından gerçekçi olmasa dahi yüksek olması dikkat çekiyor. 2021 yılında yıllık enflasyon %36,08 olarak açıklanmıştır. Bununla birlikte son 20 yılın en yüksek enflasyonu olan yılı geride bırakmıştır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Enflasyon Oranı Endişesi Bekleniyor! Enflasyon Oranı Gerçekten Ne Kadar?

2022 yılının ilk iki ayında geçmişi aratmayan oranlar yaşandı. Ocak ayında yıllık enflasyon %48,69 olurken, Şubat ayındaysa bu oran %54,44 olarak belirlenmişti. Mart aynı enflasyonuysa merak ediliyor. Birçok kalamin içerisinde olduğu yıllık enflasyon hesaplaması içerisinde en dikkat çekici tabi ki gıda ürünleri oluyor. Son olarak şeker fiyatlarına %78’in üzerinde zam yapılması ile Mart ayı enflasyon oranı merakla beklenmeye başlandı.

2022 Mart Ayı Enflasyon Beklentisi Ne Kadar?

O ayın enflasyon oranı bir daha ki ayın ilk pazartesi gibi açıklanıyor. Mart ayı enflasyon oranıysa 4 Nisan Pazartesi günü açıklanacak. Beklentiler bu ayın diğer aylardan daha yüksek bir oran ile kapatılacağı yönünde oluyor. Çünkü yaşanan savaş krizi gibi detaylar gelen yüksek zam oranları, yağ ve şeker gibi ürünlerde yaşanan tarihi zam rekorları gibi birçok detay buna neden olacak gibi duruyor.

Mart ayı enflasyon tahmini için 50 katılımcıdan oluşan Piyasa Katılımcıları Anketi düzenlendi. Bu ankete katılın katılımcılar TÜFE beklentisinin 40,47 olacağı yönünde bir açıklama yaptı. Bu ankette ayrıca yıl sonu döviz kuru beklentisi de hesaplandı. Dolar/TL kuru beklentisi 16,68 TL olması dikkat çekti.

2022 Mart Ayı Enflasyon Rakamları Ne Zaman Açıklanıyor!

Her ay düzenli olarak TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları, gelecek ayın 3’ünde açıklanıyor. Ancak Nisan ayının üçüncü günü Pazar’a geldiği için açıklama 4 Nisan Pazartesi gününe kalıyor. Açıklama ile piyasanın beklentileri arasında çok fark olmaması bekleniyor.

Çünkü gözle görülür bir şekilde özellikle tüketim ürünlerinde çok ciddi zamlar geldiği biliniyor. Yıl sonuna kadar sürecin bu şekilde devam etmesi ve 2022 yılının enflasyon anlamında başarısız bir şekilde tamamlanması da bekleniyor.

Keşfet