En Düşük Ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

Düşük ve yüksek sigorta primi Bağ-Kur günlük sigorta primleri asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
En Düşük Ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

Düşük ve yüksek sigorta primi en düşük ve en yüksek sigorta primleri özellikle Bağ-Kur statüsünde çalışanlar için önemlidir. Çünkü bu prim düzenli olarak ödemek zorunda olunan tutarlardır. Sosyal güvenlik kapsamında emeklilik hakkının elde edilebilmesi ve genel sağlık sigortasından yararlanılabilmesi için sigorta primlerinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir. 4A ve 4C kapsamındaki çalışanların sigorta primleri işveren veya kurum tarafından ödenirken, Bağ-kur kapsamındaki çalışanların ödemeyi kendileri yapmaları gerekmektedir.

Buna göre Bağ-kur primleri asgari ücret üzerinden belirlendiği için 2021 yılında asgari ücrete yapılan zam sonucunda en düşük ve en yüksek Bağ-kur primleri değişmiştir. Konuyla ilgili bilinmesi gereken önemli bir nokta ise prim tutarı ne olursa olsun aylık ödeme zorunluluğunun olmasıdır. Bu bağlamda Bağ-kur kapsamında olanlar aylık ödeme miktarlarına dikkat etmelidir.

2021 Bağ-Kur Sigorta Primleri Ne Kadar?

Bağ-Kur esnaf, çiftçi ve isteğe bağlı olarak farklı branşlara ayrıldığı için bu branşlara göre en düşük ve en yüksek primler değişmektedir.

2021 yılı Bağ-kur primleri ise şu şekilde belirlendi;

Tarım - Çiftçi Bağ-Kur kapsamında olanlar için beş puan indirimli en düşük aylık prim tutarı 985 TL olarak belirlendi. En yüksek tutar ise 7387 TL olarak belirlendi. İndirimsiz ödeme yapacak olanlar en düşük 1151 TL, en yüksek 8639 TL ödeyecek.

Esnaf, avukat, şirket ortakları ve jokeyler için düzenli ödemelerde beş puanlık indirim kapsamında minimum 1055 TL, maksimum 7915 TL ödeme yapacaklar. İndirimsiz ödeme yapacak olanlar en düşük 1234 TL, en yüksek 9256 TL ödeyebilecekler.

İsteğe bağlı olan Bağ-Kur primi ödeyenler en düşük tutar 1144 TL, en yüksek tutar ise 8586 TL oldu.

Ev hanımı primleri en düşük 1068 TL ve en yüksek 8013 TL olarak belirlendi.

Buna göre Bağ-kur kapsamında olanlar 2021 yılında belirlenen bu tutarlar üzerinden ödeme yapabilecekler. Dilerlerse en düşük ve en yüksek tutardan dilediklerini seçerek aylık prim ödemelerini yapabilecekler.

Keşfet