Emlak Vergisinde Önemli Tarihler Açıklandı

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren emlak vergisi tutarları yeni zamlarla birlikte yeniden hesaplandı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emlak Vergisinde Önemli Tarihler Açıklandı

Emlak Vergisinde Önemli Tarihler Açıklandı. Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren emlak vergisi tutarları yeni zamlarla birlikte yeniden hesaplandı. Yıl içinde iki taksit olarak ödenen emlak vergisi tutarlarının ilk taksitin ödenmesi için verilen süre 31 Mayıs tarihinde sona erecektir. İkinci taksit için son ödeme günü olarak 30 Kasım tarihinin belirlendiği ifade edildi.

Emlak Vergisi Tutarları Cep Yakıyor

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı artan arsa ve konut değerleri ile ilgili yükselen emlak vergilerini değerlendirdi. 2022 yılında her şeyde olduğu gibi emlak konut vergileri de oldukça zamlanarak rekor seviyelere yükseldiği görüldü. Mustafa Hakan Özelmacıklı emlak vergilerinin 2022 ile 2025 tarihleri aralığını kapsayan zam oranlarında fahiş artışların yaşandığı görüldü. Ayrıca büyük şehirlerde ve daha büyük alanlarda bulunan arsa yada konutlar için ödenmesi gereken emlak vergi tutarlarının daha da zamlandığı görüldü.

nakit-odemeleri-bugunden-itibaren-hesaplara-yatmaya-basladi-son-dakika.jpg

Emlak vergisinde ödenmesi gereken tutarlar konutun yada arsanın bulunduğu il, ilçe ve mahalle gibi özelliklere göre rayiç bedellerine göre hesaplanır. Rayiç bedellerde lüks semtlerin fazla oranlarda yer aldığı da açıklandı. Mustafa Hakan Özelmacıklı'nın aktardığı bilgilere göre Cihangi Caddesi üzerinde bulunan bir konutun rayiç bedelinin 23 bin TL tutarından 41 bin TL tutarına çıktığı ifade edildi. Rayiç bedellerin hesaplanmasında bina yada arsaların bulunduğu cadde ve sokakların önem arz ettiği ve bu özelliklerine göre hesaplandığı ifade edildi.

Emlak Vergisi Düzenlemeleri Nasıl Olmalıdır?

Emlak vergilerinde hesaplama yöntemleri komisyonlar tarafından dört yılda bir toplanarak yeniden düzenlenir. Dört yılda hesaplanan emlak vergilerinde 0,1 ile 0,6 oranında farklı düzeylerde emlak vergileri binalar, araziler ve arsalar için değişerek sahiplerinden talep edilir. Bu oranlarda sadece vergi teşkil edenlerin bulunduğu cadde ve sokaklara göre yapılan düzenlemelerin yetersiz olduğu yönünde açıklamalarda mevcuttur.

Mustafa Hakan Özelmacıklı tarafından bulunulan konut ya da arazinin manzarası, konumu, bulunduğu cephe ve daha başka özelliklerinde emlak vergisi hesaplamalarında dikkate alınması gerektiğini belirtti. Böylece emlak vergilerinin daha özenli bir şekilde toplanmasının önünün açılmasının hedeflendiği de eklendi. 2022 yılı emlak vergisi tutarlarında belirlenen taksitlerin ilk ayağının 31 Mayıs tarihine kadar ödenmesinin gerektiği haberde ayrıntılı olarak ifade edildi.

Keşfet