Emeklilerin Bayram ikramiyelerinin tutarı sızdı! Büyük hayal kırıklığı!

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, "2022 emeklilik ikramiyesi 1.500 TL veya 1.750 TL olabilir" dedi. Kılıç, “Yıl sonunda %36,08 olarak açıklanan enflasyon oranının bayram ikramiyesine yansıması durumunda alınacak tutar 1496,88 TL olacaktır” diye ekledi…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emeklilerin Bayram ikramiyelerinin tutarı sızdı! Büyük hayal kırıklığı!

NTV'nin haberine göre Türkiye'de artan hayat pahalılığı enflasyona yansıdı, ancak asgari ücret %50 arttı. 2021'de hükümet artan enflasyon nedeniyle emekli bayram ikramiyesini 1.100 liraya çıkardı. Bu bağlamda, emekli bayram ikramiyesine 2022'de Ramazan Bayramı'ndan önce zam yapılıp yapılmayacağı fazlasıyla merak konusu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç konuya ilişkin yaptığı açıklamada 2022 yılında emekli ikramiyelerin 1.500 TL ya da 1.750 TL gibi yatırılmasını beklediğini söyledi.

Kılıç "Emeklilere ikramiye uygulaması 2018 yılında başladı. 2018'de yılda 2 kere olmak üzere bütün emeklilere 1000 lira bayram ikramiyesi verilmişti. Geçen yıl da bu rakam 1.100 liraya çıkartılmıştı. Bu sene ise enflasyondaki hareketlilik, memur maaş zamları; bu çerçeve üzerinden düşündüğümüz zaman bu artışın miktarı konusunda 1.500 TL ya da 1.750 TL gibi beklentiler var" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç "Önümüzdeki günlerde bu konuda bir kanun teklifi hazırlanıp Meclis’te kabul edilirse böyle bir artış hayata geçirilebilir ve emeklilerin bayram ikramiyelerinde artış sağlanabilir. Bu çerçevede sağlanacak artış ile emeklilerin bayramı daha keyifli geçirmeleri sağlanabilir" diye konuştu.

1500 TL BİLE OLMAYACAK

Emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz son Kurban Bayramı'nda bin 100 lira olarak hesaplara geçti. Kulislerde konuşulanlara göre, yıl sonunda yüzde 36.08 olarak duyurulan enflasyon oranının bayram ikramiyesine yansıması durumunda 1100 TL olarak ödenen ek gelir, 1496,88 TL miktarında ödenebilir. Bu da iki bayram ikramiyesinin toplamda 2993,76 TL'ye çıkmasını sağlayabilir.

BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLECEK KİŞİLER

SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri

Şehit yakınları ve gaziler

Ölüm aylığı alanlar

Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,

Geçici köy korucuları

Şeref aylığı alanlar

Şampiyon sporcular,

Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,

Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden faydalanabilecekler.

Keşfet