Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir?

Emekli sicil no sorgulama nasıl yapılır? Emekli sicil numarasını sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir?

Emekli sicil no sorgulama nasıl yapılır? Emeklilik sicil numarası sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden yapacağınız birkaç adamdan sonra tamamlamanız mümkün. Ancak bunun için e-devlet şifresine ihtiyacınız olduğunu da unutmamalısınız. Çünkü e-devlet üzerinden herhangi bir işlem yapabilmeniz için öncelikle sisteme kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu ancak e-devlet şifrenizi girerek sağlanabilir. Eğer e-devlet şifreniz varsa, e-devlet sistemine giriş yaparak emeklilik sicil numarası sorgulama işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emekli Sicil Numarası Sorgulama

E-Devlet sistemini kullanarak emekli sicil numarası sorgulama işlemi yapabilmenin ilk adımı sisteme giriş yapmaktır. Daha sonra e-devlet sistemi kapsamında sunulan hizmetler arasında ilgili hizmeti bularak işlemlere devam etmeniz, emekli sicil numarasını sorgulamanızı sağlayacaktır. E-devlet şifreniz var ise emeklilik sicil numarası sorgulama işleminiz için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapınız.

E-Devlet sisteminde hizmet veren kurumlara ulaşmak için "Kurumlar" sekmesine tıklayınız.

Bu sekmede kurumların Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklayarak e-devlet sisteminin SGK sayfasına giriniz.

Bu sayfada e-devlet üzerinden sunulan hizmetler arasında "Sigorta Başvuruları" alt başlığını bulun.

Bu alt başlık altında "SGK Tescil ve Hizmet Beyanı" hizmetine giriniz.

Bu sayfada, kayıt numaranızı bulabileceksiniz.

SGK Kayıt Ve Hizmet Beyanı Sayfasında Bulunan Bilgiler

E-devlet üzerinden açacağınız bu sayfada emekli sicil numarası dışında başka bilgiler de yer almaktadır. Öncelikle kimlik bilgileriniz var. Kayıt bilgileri bölümünde, çalışma tarihinizi, uzun süreli gün sayınızı ve durumunuzu bulacaksınız. Bu konuda ait olduğunuz kurumun kayıt bilgileri sayfasını incelemeniz önemlidir. Çünkü sayfada 4A Kayıt Bilgileri, 4B Kayıt Bilgileri, 4C Kayıt Bilgileri ve Banka Fon Kayıt Bilgileri seçenekleri yer almaktadır. Hizmet dökümü bölümünde, çalıştığınız işyerleri, ait olduğunuz sigorta alanı, prim ödemeleriniz, işyerlerine giriş çıkış tarihleriniz ve sicil numaranız gibi bilgiler yer almaktadır. Yani bu sayfada emekli sicil numarası sorgulama ile birlikte birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

Keşfet