Emekli Olamayanlar Sgk’dan Toptan Ödeme Nasıl Alabilir?

Emekli olamayanlar sgk’dan toptan ödeme nasıl alabilir? SGK prim iadesi alabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bunun için SGK'dan iki tür prim iadesi alınabilir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emekli Olamayanlar Sgk’dan Toptan Ödeme Nasıl Alabilir?

Sigorta primimi nasıl geri alabilirim? sorusu oldukça gündemde. Sigortanın yaş ve dönem şartlarının yerine getirilmediği ve primin ödeneceği gün sayısının karşılanmadığı durumlarda SGK primlerinin iadesi sigortalıya yapılabilmektedir. Emekli olamayan ve yaşına rağmen çalıştığı prim gün ve yılı sayısı nedeniyle maaş alamayanlar ödedikleri primleri toplu olarak alabilirler. SGK prim geri ödemesi, emekliliğe hak kazanmamış sigortalılara, emekliliğe hak kazanmamış sigortalılara veya yaşlılık haklarına uygun olmalarına rağmen, işten ayrılmanız veya işyerinizi kapatmanız halinde kendi adınıza ödediğiniz uzun vadeli sigorta primlerinin iadesini sağlayan bir düzenlemedir. Emeklilik için sigorta süresi ve yaş gereksinimlerini kapsar.

Emeklilik yaşını doldurmuş ve hatta geçmiş olan, emeklilik için gerekli prim gün ve çalışma yıllarını tamamlamamış ve emekli maaşı almaya hak kazanmamış olan çalışanlar; Ödedikleri primleri toplu olarak SGK'dan alabilirler.

Sgk'ya Gönderilen Prim Nasıl İade Edilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) iki tür prim iadesi alınabilir. Bunlardan ilki, yaşına rağmen emekli olmaya yetecek kadar prim günü olmayanlara yapılan toplu ödemedir. İkincisi, aynı anda birden fazla işverenden ücret alanlar için asgari ücretin 7,5 katından fazla olan aylık kazançları üzerinden ödenen primlerin iadesidir.

Söz konusu sigortalı 60 yaşını doldurmuş ancak prim gün sayısı 3600'den az ise talep üzerine primleri iade edilir. Bu şekilde yapılan balon ödemelerin tatmin edici olmadığını belirtmeliyim. Çünkü normalde sigortalı için işveren ve çalışan primi gibi, genel sağlık ve emeklilik sigortası için ayrı bir prim alınır. Sağlık hizmetleri için kesilen primler ile işveren adına ödenen primler iade edilmez. Sadece emeklilik için sigortalı adına ödenen primler geri ödenir. Çalışırken SGK'ya brüt ücretin yüzde 34,5'i oranında prim ödeniyor. Ancak emeklilik için sigortalı adına yatırılan prim tutarı 4/b olanlar için yüzde 14, 4/b olanlar için yüzde 20'dir. Çalışan adına ödenen emeklilik primlerinin bugünkü değeri hesaplanır ve geri ödenir.

Keşfet