Emekli İkramiyesi Alanlar Yeniden İştirakçi Olabilirler Mi?

Emekli ikramiyesi alanlar yeniden iştirakçi olabilirler mi? 2008 yılı Ekim ayından önce memuriyette bulunanlar, 5453 sayılı Emekli Sandığı Kanunu uyarınca belirlenen esaslara tabidir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emekli İkramiyesi Alanlar Yeniden İştirakçi Olabilirler Mi?

Emekli memurlara ödenecek emeklilik ikramiyeleri 5434 sayılı Kanunda belirtilmiştir. Bu kanuna göre memurların emeklilik priminin belirlenmesinde fiili hizmet yılları esas alınır. Emekli ikramiyesi hesaplamasına kısmi aylar dahil edilmez. Ayrıca hizmet yılı için bir üst sınır yoktur. Emekli ikramiyesi tam hizmet yıllarına göre belirlenir.

Emekli olduktan sonra yeniden katılanların yeniden işe alınmaları halinde, ilk emeklilik ve emeklilik ikramiyeleri, sonraki hizmetlerine karşılık gelen süre hesaplanarak ödenir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse; Toplam 35 yıl memuriyette bulunanlar, birinci memuriyette 25 yıl hizmet etmişlerse, ikinci memuriyette kalan 10 yıl için bu miktar düşülerek iştirakleri tespit edilir.

Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Emekli ikramiyesi hesaplaması, kademe ve derece, hizmet yılı, aylık tarih, pay ve payda girişi, ek gösterge, ikramiye yılı gibi temel bilgilere göre yapılır. Bu kriterler kişiden kişiye değiştiği için her memurun aldığı emeklilik ikramiyesi de farklıdır. Ancak, emeklilik ikramiyeleri kamu hizmeti türüne göre değişir.

2021 yılında mesleklere göre belirlenen memur emeklilik tutarlarını öğrenmek için SGK'dan bilgi alabilir veya internetten kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

Kamu kurumlarında sürekli çalışmış olan kamu görevlilerinin hizmet süresinde üst sınır yoktur. Bu nedenle emeklilik ikramiyesi, ne kadar çalıştıklarına göre hesaplanır. Örneğin, 28 yıl 4 ay çalışmış birinin emeklilik ikramiyesi hesaplanırken tam ay esas alındığından emeklilik ikramiyesi bir tam yılın süresi olan 28 yıl üzerinden hesaplanır. Memuriyete yeniden başlanması halinde emeklilik ikramiyesi, geçecek süre için tam yıl olarak hesaplanacaktır.

Emekli ikramiyesi açısından;

Emekli kamu görevlilerine ikramiye ödenmesine ilişkin esaslar 5434 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinde yer almaktadır. Kısmi aylar emeklilik ikramiyesinden sayılmaz ve hizmet yılı üst sınırı yoktur. Yani kişinin kaç tam hizmet yılı olursa olsun 25, 29, 30, 32, 35, 37,38 yıl gibi tüm bu dönemlere emeklilik ikramiyesi verilmektedir.

Keşfet