Emanetteki Rapor Parası Nasıl Alınır?

Emanette gözüken rapor parası nedir? Emanetteki rapor parası nasıl alınır merak ediyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emanetteki Rapor Parası Nasıl Alınır?

Emanette gözüken rapor parası nasıl alınır? sorusu pek çok çalışanın yanıtını merak ettiği bir sorudur. Öncelikle rapor parası, çalışanların rahatsızlık, meslek hastalığına yakalanması ve iş kazası geçirmesi gibi durumlar nedeni çalışamadıkları zaman Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ücrettir. Bu ve benzeri durumlarda çalışanın işe gidememesi nedeniyle işveren çalışılmayan günlerin ödememesi yapmayabilir. Bu nedenle SGK bu günlerin ödemesini yaparak çalışanların zor durumda kalmasını engellemeye çalışmaktadır. Ancak rapor parasının alınamaması veya emanette gözükmesi gibi durumlar sorun yaratabilmektedir.

Emanete Alınan Rapor Parası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan kişinin adına gönderilen rapor parasının kurum ve PTT arasında bulunan anlaşma gereği ile belli bir süre zarfında tarından çekilmemesi halinde ortada kalan ödeneğe emanete alınan rapor parası denilmektedir. PTT emanete alındı kelimesi iş göremezlik ödeneği ile ilgili olmaktadır. Şayet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan kişinin adına yatırılan rapor parasını PTT üzerinden çekilmemesi durumunda belli bir süre içinde ödenek SGK hesapları içinde emanet alınmaktadır. Bundan dolayı iş görmezlik ödeneğinin SGK tarafından hesaba iade edildiği bilinmesi gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılan iş görmezlik ödeneği PTT hesabına yatırılmaktadır. PTT bünyesinde çalışan kişinin adına bekleyen paranın anlaşma gereğince belli bir süre zarfında kişi tarafından çekilmesi gerekir.

Para bu süre içinde alınmaması halinde emanete alınmaktadır. Şayet rapor parasının emanete alınmasını istenmiyor ise kuruma düzenlenen belgelerde hesap bilgisi olarak banka hesabına iletilmesi gerekir. Banka hesabına iletilen iş görmezlik ödenekleri kesinlikle emanete alınmaz. Rapor parasının emanete alınması yalnızca PTT hesaplarına yatırılan ödeneklere özel bir durum olmaktadır. Banka hesaplama yatırılan ödeneler içinde böyle bir durum kesinlikle geçerli olmaz. Emanete alınan rapor parası geri alınması için SGK İl müdürlüğüne gidilerek yeniden ödeneğin PTT üzerinden kişinin adına yatırılması halinde matbu dilekçe ile başvuru yapılması gerekir. E- devlet üzerinden banka hesabı tanımlaması yapılmalıdır.

Rapor Parasının Emanette Gözükmesi

Rapor parasının emanette gözükmesi sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Fakat bu durum ile karşılaşıldığında rapor parasının alınamayacağını düşünmek yanlıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu çeşitli nedenler ile işe gidemeyen çalışanların rapor günlerine bağlı olarak ödeme yapmaktadır. Rapor parası ödemesi yapılacak olan çalışanın E-devlet sisteminde tanınan bir banka hesabı yer almıyor ise rapor ödemelerini PTT’ye yapılmaktadır. Bu durumun bilinmemesi emanette gözükmesi durumuna sebep olmaktadır. Ancak aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Çalışanlar PTT’ye başvurması halinde rapor paralarını alabilir.

Rapor Param Emanete Alınmış, Nasıl Alırım?

Emanette gözüken rapor parasının alınması oldukça basit bir işlemdir. Rapor param emanete alınmış, nasıl alırım? diyorsanız yapmanız gereken en yakın PTT şubesine veya E-devlet sistemine tanımlı bankanıza başvurmaktır. Fakat rapor parasını çekebilmek için rapor günlerinizin 2 günden fazla olması gereklidir. Bunun yanı sıra son 12 ay içerisinde 3 ay ve üzeri sigortalı olma şartı da karşılanmalıdır. Parayı alabilmek için sadece Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ile PTT’ye başvurmak ve rapor parası sorgulaması yapmak yeterlidir. Fakat bilinmesi gereken başka bir unsur da bulunmaktadır. Rapor parasını emanetten almak için 60 gün yani 2 ay içerisinde başvuru yapılmalıdır. Eğer 2 ay boyunca rapor parası çekilmez ise para Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilir. Bu süre dışında rapor parasını çekmek isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmalıdır.

Keşfet