Elektrik Faturasının 118 Lirasını Artık Devlet Ödüyor!

Devlet ihtiyacı olan vatandaşlara her ay düzenli olarak 59 TL ile 118 TL arasında elektrik faturası desteği sunmaya devam ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Elektrik Faturasının 118 Lirasını Artık Devlet Ödüyor!

Takvim gazetesinde yer alan habere göre; Devlet ihtiyacı olan vatandaşlara her ay düzenli olarak 59 TL ile 118 TL arasında elektrik faturası desteği sunmaya devam ediyor. Bu miktar kişinin hane halkı sayısına göre değişiyor. Öncelikle bu destekten yararlanabilmek için kişinin hanesinde yaşayan hane halkını düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. Miktara bakılırken AGİ dikkate alınmamaktadır. 2021 yılı için asgari ücretin üçte biri 852 lira olarak hesaplanmıştır. Elektrik faturasını ödemekte zorluk çeken vatandaşları devlet tarafından müjde verildi. 2019 yılında başlatılan elektrik faturası desteği verilmeye devam ediyor...

Düşük gelirli ailelere elektrik tüketim desteği uygulaması devam ederken destek PTT şubeleri üzerinden vatandaşlara yatırılmaktadır. Yatırılan miktar kişinin hane sayısına göre farklılık göstermektedir. Hane sayısına göre farklılık göstermekle birlikte kişilere 59 TL ile 118 TL arasında fatura ödemesi yapılıyor. Bu uygulama 1 Mart 2019 tarihinde başlatılmış olup 2021 yılı itibariyle hala devam etmektedir. Bu kapsamda 2 milyondan fazla haneye her ay ortalama 118 liraya kadar elektrik faturası desteği yapılmaktadır. Destek evde yaşayan kişi sayısına göre farklı miktarlarda sunulmaktadır.

Elektrik Faturası

Kişi sayısına göre elektrik faturası desteği; hane halkı 1 ila 2 kişi arasında ise aylık 75 kilovat saatlik fatura ödemesi desteği yapılmaktadır. Bu ise günümüzdeki kilovat miktarı 59 liraya tekabül etmektedir. 3 kişilik haneye 100 kilovatsaat destek yapılırken birim fiyatı 79 TL'ye tekabül etmektedir. 4 kişilik hane halkı için 125 kilovatsaat destek yapılırken 125 kilovat saat 98 Liraya tekabül etmektedir. 5 ve daha fazla aileler için ise 150 kilovat saatlik ödeme yapılıyor. Bu ise 118 TL'ye tekabül etmektedir. Öncelikle bu destekten kişinin yararlanabilmesi için hane halkına düşen gelir miktarı Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.

650x344-kronik-hastalarin-206-liralik-elektrik-faturasi-devletten-1650817683642.jpeg

2021 yılı itibariyle bu tutar 852 Liraya tekabül ediyor. 4 kişi ikame edilen bir ailede aylık gelir 3049 liranın altındaysa bu haktan yararlanabiliyorlar. Kişiler başvurularını ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına gerçekleştirebilirler. Ayrıca Vakıflar bu destekten kronik rahatsızlığı olan ve makinede yaşayan hastalara da sunmaktadır. Bu kapsamda kronik rahatsızlığı olup cihaza bağlı hayatlarını devam ettiren kişilere 200 liraya kadar destek sağlanır. Başvurular kişinin ikamet ettiği adrese göre Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü'ne giderek şahsen yapılabiliyorken, Alo 144 üzerinden de yapılabilmektedir. bu destek kapsamında durumunuzda düzelme olana kadar verilmeye devam edecektir. E-devlet üzerinden sosyal yardım bilgileri kısmından sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Keşfet