Elektrik Faturası Desteği Detayları Belli Oldu

Geçim derdine düşen vatandaşların en çok merak ettikleri konular arasında elektrik faturası desteği geliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Elektrik Faturası Desteği Detayları Belli Oldu

Geçim derdine düşen vatandaşların en çok merak ettikleri konular arasında elektrik faturası desteği geliyor. Artan fiyatlardan dolayı beli iyice bükülen milyonlarca devlet desteğinin verilmesi planlanan elektrik faturası tutarlarının nerede alınacağı konusunda araştırma yapıyor. PTT üzerinden alınacak olan elektrik faturası destek tutarları vatandaşlara ödenmeye başladı.

Faturayla Giderek Talepte Bulunma

PTT’ye başvuru yapmak için bazı şartların arandığı daha önceden ilan edilmişti. Ailede yaşayan birey sayısına göre desteğin artacağı da gelen haberler arasında yerini aldı. Özel şartları taşıyan vatandaşlar elektrik faturalarını alarak PTT’den destek ücreti alabilecektir. Bu şekilde milyonlarca dar gelirli vatandaş biraz olsun rahatlama yoluna girecektir. Harcanan elektriğin bir bölümü devlet tarafından karşılanması sosyal yardım adı altında yürütülen bir çalışmadır.

Emekliler, asgari ücretliler ve ihtiyaç sahipleri için düzenlenen elektrik faturası desteği kapsamında bulunanlardan bazı şartların arandığı biliniyor. Ayrıca ailede yaşayan kişi sayısı da elektrik faturası desteği ödeme tutarları için önem teşkil eden ayrıntılar arasındadır. Ailede 1 ya da 2 kişi yaşıyorsa elektrik faturası destek ücreti 103 lira olarak hesaplanıyor. 3 kişilik ailelerde ise 137,33 Lira gibi bir ödemenin yapılacağı ifade edildi. Aile 5 kişilik ise elektrik faturası destek ücretinin 206 Lira olarak ödeneceği kararlaştırıldı.

2022/02/27/para-nedir.jpg

Elektrik Faturası Desteği Kapsam Genişliği

Elektrik faturası desteği kapsamında kimlerin olduğu açıklanmıştı. Bu açıklamaya nazaran engelli maaşı alanlar, 65 yaş üstünde bulunan ihtiyaç sahipleri, engelli yakınına bakan ve aylık alan vatandaşlar yararlanacak. Ayrıca eşi ölen ve ihtiyaç sahibi olduğundan maaş bağlananlara, asker ailelerinden ihtiyaç sahipleri, öksüz ve yetim aylığına tabii olanlar, yaşlılık maaşı alan vatandaşlar ve birden çok doğum yapan ve yardım kapsamında bulunan ailelere elektrik faturası desteğinin ödeneceği bildirilmiştir.

PTT üzerinden alınabilen elektrik faturası destek ücretleri aynı zamanda evde bakıma muhtaç kişiler ya da yaşlılar için internet ya da telefon üzerinden de kolaylıkla talepte bulunarak ödenebilir. Kolaylığın sağlandığı destek faturası kapsamında bulunan ihtiyaç sahiplerine ödenecek olan tutarların ailedeki birey sayısına göre hesaplandığı ve bu şekilde ödeneceği haberi de verilmiştir.

Keşfet