Ekonomik Kaygı ile Ne şekilde Başa Çıkılır?

Rutinler insanların negatif duygularla baş edebilmesinde mühim bir rol oynar. Yaşamdaki kimi etkenler mevcut rutinler üstünde engelleyici veya bozucu rol oynadığında sıkıntı oluşabilir

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ekonomik Kaygı ile Ne şekilde Başa Çıkılır?

Rutinler insanların negatif duygularla baş edebilmesinde mühim bir rol oynar. Yaşamdaki kimi etkenler mevcut rutinler üstünde engelleyici veya bozucu rol oynadığında sıkıntı oluşabilir. Pandemi şartları, mevcut mali dalgalanma, günlük rutinlerin gerçekleşmesinin zorlaşması bozucu etki sebebi olabilir. Kişinin bu tablo karşısında mali kaygı ile ne şekilde başa çıkacağını bilmesi kilit rol oynar.

Uzmanlara Göre Ekonomik Rutinler

Kişilerin arasında bulundukları mali hal ve yaşamış oldukları ülkedeki mali dalgalanmalar, ruh sağlıkları üstünde mühim bir etkiye sahip olmaktadır. Burada esas sıkıntı; mali kaygı ile ne şekilde başa çıkılacağının bilinmemesidir.

Kişi pozitif veya negatif fark etmeksizin yeni bir hal ile karşılaştığında kaygı semptomları gösterebilmektedir. Kaygı duygusu, dışarıdan gelen tehdidin tam anlamıyla ne olduğunun bilinmemesi ve geleceğe yönelik sınırların belirsiz olduğundan kaynaklanan histir.

Hayat esasında belirsizlikler üstüne kuruludur. Belirsizlikler ister pozitif olsun ister negatif, belirsiz olmakda olan her hal insanlarda birkaç negatif duyguyu tetikleyebilir. Belirli düzeyde hissedilen kaygı esasında sağlık açısından iyidir. Motive eder, risklere karşı kendini-çevreyi koruma ve tedbirler alarak hayatta kalmaya yardım eder. Örnek olarak; insanı çalışma, planlama, sorgulama, gelişme ve birikim yapmaya itebilmekte olan kaygı daha yoğun hissedildiğinde insanın hayattan aldığı doyumu negatif yönde etkileyecek kanaat ve davranışlara itebilir.

Ekonomik Kaygıyla Başa Çıkmada Neler Yapılabilir?

3-banka-2021in-en-buyuk-kampanyasini-baslatti-aninda-onay-verilecek-ve-tek-tiklamayla-hesaba-yat1.jpg

Geçmiş ve geleceğe yönelik hatalı fikirler yerine realisttik ve fonksiyonel fikirlere odaklanın. Olumsuz duygular karşısında duygusal davranma veya duyguları bastırma gibi fonksiyonel bulunmayan tutumlardan uzak durmak son derece mühimdir. Duygu ve fikirleri ifade etmek, aile veya yakın dostlardan maddi-manevi destek istemek, duygu paylaşımında bulunmak ve sevdiklerimizle zaman geçirmek gibi etkinliklerin negatif duygunun azalmasında mühim bir etken olduğu düşünülmektedir. Yeterince iyi uyumak, periyodik beslenmek, insanı rahatlatacak yoga, meditasyon veya gevşeme egzersizleri gibi yöntemlerden yararlanmak da fonksiyonel baş etme teknikleri içinde bulunmaktadır.

Ekonomik Hali Daha Verimli Şekilde Yönetecek Yolları Değerlendirin

Ekonomideki belirsizlik ve tutarsızlıklar karşısında insanların mali hallerine göre tekrar planlama yapmaları çok önemlidir. Planlamalar başlangıçta insanda endişe ve ümitsizlik uyandırsa dahi bilhassa öncelikli ödeme planlarının yapılması, giderlerin tekrar değerlendirilmesi gibi çözüm arayışlarının insanı uzun vadede rahatlatabildiği göze çarpmaktadır.

Keşfet