Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemi!

Doğum yapan kadınlar için erkene çekilen tarihle beraber erken emeklilik sıkça sorulan bir sorudur. Gün ve yaş kriterleri de dikkate alınarak işlemler yapılmaktadır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemi!

Doğum yapan kadınlarda emeklilik yöntemi bazı kolaylıkların kapısını açabilmektedir. Sigorta başlangıcınız ve toplam ödenen sigorta prim ödemeleri erken emeklilik açısından kolaylık sağlayabilmektedir.

2021 Senesinde Doğum Borçlanması Yapmak

Doğum borçlanması 2021 senesinde yapılacağında prim ödemeniz günlük 38,16TL olacaktır. Bir ay içerisinde aylık bin 144,80 TL prim ödemiş olmaktasınız. Prim borçlarını kapatmak için emekliliği kolaylaştıran isteğe bağlı açık gün sayısını kapatmak faydalı olabilecektir.

Doğum Borçlanmasında Erken Emeklilik Mümkün Mü?

Sigorta başlangıcı örnek olarak 2002 olan bir kişi prim günlerini tamamlamasına az kalmışsa yaşı beklemeden emekli olamamaktadır. Erken emekli olabilmesi için sigorta başlangıcının 1999 senesi ve daha öncesine çekilebilir olması gerekmektedir. Harici durumlarda yaş kriteri aynen geçerli olmakla birlikte primde ekleme söz konusu olabilecektir.

Doğum Borçlanması Süresi Kadar Öne Çekmek

Staj sigortası dönemi ve ilk sigorta tarihi arasında doğan çocuk varsa başlangıç tarihinde öne çekme durumu olabilmektedir. Doğum borçlanması 1999 – 8 Eylül ve daha öncesine çekilirse de erken emeklilik kapıları aralanabilmektedir.

  • Staj sigortası şayet doğumdan önce varsa, borçlanma ardından sigorta başlangıcını öne çekmek mümkün olabilir. Toplam prim günlerinin hesaplandığında emekliliğe yakın bir gün sayısı olmasına da önem vermek gerekmektedir.
  • Örneğin 1990 senesinde doğan bir çocuk için staj sigortası varsa doğum borçlanması yapılabilmektedir. Aksi halde borçlanma mümkün olmayacaktır.
  • Çocuk 1998 senesinde doğmuşsa, boşa geçen sürede 2 senelik açığı kapatmak üzere doğum borçlanması talebi olabilmektedir. 3600 günlük primi de tamamlamış olmanız boşa bir süreç olmaması bakımından önem kazanmaktadır.

Sgk Borçlanma Sorgulaması

Sosyal Güvenlik Kurumu erken emeklilik yolları açısından tarihlere göre farklı bir prosedür uygulanabilmektedir. Dolayısıyla 1975 senesindeki durum, 1999 senesi ve günümüzdeki şartlar ayrı şekilde hesaplanmaktadır. En sağlıklı prim ve kolay emeklilik şartlarını bulunduğunuz il, ilçenin SGK müdürlüklerine başvurarak öğrenebilirsiniz. E devletteki kayıtlar harici koşulları bu alandan değerlendirerek devam etmeniz önerilir.

Keşfet