Devlet, İşi Olmayanlara 10 Ay Boyunca 42.720 TL Ödeme Yapacak, Hemen Başvurun!

İşini kaybeden vatandaşların en büyük güvencelerinden biri olan işsizlik maaşı, ödenmeye devam ediliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Devlet, İşi Olmayanlara 10 Ay Boyunca 42.720 TL Ödeme Yapacak, Hemen Başvurun!

Devlet, İşi Olmayanlara 10 Ay Boyunca 42.720 TL Ödeme Yapacak, Hemen Başvurun! İşini kaybeden vatandaşların en büyük güvencelerinden biri olan işsizlik maaşı, ödenmeye devam ediliyor. İŞKUR tarafından verilmekte olan işsizlik maaşları sigortası süresine ve maaş miktarına göre değişiklik göstermektedir. 10 ay boyunca yapılan ödeme toplamında ise 42720 TL'lik bir tutar vatandaşları ödeniyor. İşsiz kalan bir vatandaş, İŞKUR'a gitmeden internet uygulamaları üzerinden aynı şekilde müracaat işlemlerini yapabilir. İşte karşınızda 10 ay boyunca işsizlik maaşı alma koşulları ve çok daha fazlası haberimizin ayrıntılarında...

İşsizlik Maaşı Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hizmet akdinin feshedilmesinden sonraki 30 günlük süreç içerisinde başvuru işlemlerinin yapılması gerekir. Müracaatlar ise gerek elektronik ortamda gerekse de yüz yüze yapılabilir. Elektronik müracaat işlemleri açısından da www.iskur.gov.tr adresinden işlemlerin yapılması gerekir.

İşsizlik Maaşı Alma Koşulları Nelerdir?

  • Kendi istek ve kusuru haricinde işveren tarafından işten çıkarılmış olanlar işsizlik maaşından faydalanabilir. Kendi isteği ile işten ayrılanlar ise işsizlik maaşı alamıyor.
  • Çalışan kişinin işten çıkarılmadan önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödemiş olması gerekir.
  • İşsizlik maaşı İŞKUR tarafından ödenmektedir. İşsizlik maaşından faydalanarak bilmek amacıyla çalışan kişinin iş sözleşmesinin iptalinden sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR başvurusu yapması gerekir.
  • Çalışanı vatandaşlara, çalışmış oldukları süre içerisinde ödemiş oldukları prim gün sayısına göre 6 ay ile 10 arasında işsizlik maaşı ödenmektedir.

Keşfet