Devlet, bir kereye mahsus ÖTV almayacağını açıkladı! Araba sahibi olmanız artı çok basit!

Özel tüketim vergisi, sağlığa ve çevreye zararlı olduğu bilinen ürünler açısından kamu tarafından alınan bir vergi çeşididir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Devlet, bir kereye mahsus ÖTV almayacağını açıkladı! Araba sahibi olmanız artı çok basit!

Devlet, bir kereye mahsus ÖTV almayacağını açıkladı! Araba sahibi olmanız artı çok basit! Özel tüketim vergisi, sağlığa ve çevreye zararlı olduğu bilinen ürünler açısından kamu tarafından alınan bir vergi çeşididir. Alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı olan otomobil gibi çevreye zararlı bulunan ürünlere uygulanmakta olan özel tüketim vergisi, yüksek oranlara sahip olmaktadır. Böylece ürünün olan fiyatına oranla ÖTV olarak bilinen bu vergi çeşidi çok yüksektir.

Bu sebepler doğrultusunda halk arasında lüks tüketim vergisi şeklinde de adlandırılır. Otomobillerde ÖTV herkes açısından uygulanmakta olan biri vergi çeşidi olmakla beraber, engelli vatandaşların otomobili olan gereksinimleri ve otomobilin yaşamlarını kolaylaştırmak fonksiyonu sebebiyle özel tüketim vergisi indirimi ile muafiyeti hakları bulunmaktadır. Engelli vatandaşlara ÖTV indirimi %40 ile %90 arasında engelli oldukları rapor ile belirlenmiş kişiler için uygulanıyor.

Engelliler için özel tüketim vergisi indirimi

arac-alacaklar-dikkat-ford-faizlerini-uzun-bir-sure-daha-099-bekledigini-acikladi.jpg

Engelli raporu alarak %40 ve daha da üzeri engelli olduğunu ispatlayan veya raporda "sürücü ehliyeti alabilir" Eyüp ya da ağır engelli gibi ibareleri bulunan hemen herkes engelli vatandaşlar açısından uygulanmakta olan özel tüketim vergisi indiriminden faydalanabilir. Bu indirimi alacaklar ise 0 kilometre otomobiller açısından yaptırabilir. Alınan otomobilin engellenir kendi üzerine olması ile engelli vatandaşın sürücü ehliyetine sahip olması gibi koşullar aranmaktadır.

Tabii ki engelli vatandaşın engeline paralel bir şekilde otomobilin özel donanıma sahip olması da gerekli olan diğer koşullar arasında yer almaktadır. Engelli vatandaş, otomobili satın aldıktan hemen sonra 5 yıl boyunca satış işlemlerini gerçekleştiremiyor. Bu süre zarfı içerisinde satılması gerekli olan otomobile Birgül daha önce uygulanmış olan özel tüketim vergisi indirimi yansıtılıyor ve borç ödemesi 5 yıl boyunca otomobil kullanan engelli bu süre zarfının bitiminden hemen sonra yeniden engelli ÖTV indiriminden faydalanma hakkı kazanıyor.

Keşfet