Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi Nedir?

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi Nedir? Çocuğun (bebeğin) emeklilik üzerindeki etkisi düşünüldüğünde; Kadınlar her doğum için 2 yıla kadar ödünç alma hakkına sahiptir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi Nedir?

Doğum kredilerinin emeklilik için sağlamaları gereken primin durumu üzerinde etkisi vardır. En fazla 3 çocuk ödünç alabilirsiniz. Her doğum için 720 güne kadar ödünç alabilirsiniz. Doğumdan sonraki krediler sigorta başlangıç ​​tarihini etkilemez. Bu nedenle emeklilik koşullarında değişiklik yapmaz. Bonus günü olmayanların tercih ettiği bir hizmettir.

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliği Etkilemesi İçin Ne Yapılmalı?

Doğum yapmış kadınların doğumu emekliliğinizi etkileyebilir. Bunu yapmak için, bir doğum borcuna maruz kalmaları gerekir. Annelik borcu olan prim gün sayısı artabilir. Bu sayede emekliliğe hak kazanabilmek için daha önce tamamlamaları gereken prim gün sayısını tamamlayabilirler. Ancak doğum borçlanmasının emeklilik yaşı üzerinde doğrudan bir etkisi tamamen yoktur.

Doğum Kredisi Şartları Nelerdir?

Doğum kredisinin şartları ise şu şekildedir:

Sigortalı olarak çalışan bir kadının borç para alabilmesi için doğumdan önce sigortasının olması gerekir. Kamu ya da özel sektör çalışanı olmaları fark etmeksizin doğumdan önce sigortalılık durumlarını kayıt ettirmeleri gerekmektedir .

Doğum yaptıktan sonra kadın adına herhangi bir prim ödemesi yapılmamış olması şartı vardır.

Borca konu olan çocuğun doğum borcunun gerçekleşeceği dönemde hayatta olması gerekir.

İlk kez doğum yaptıktan sonra 2 yıl sonra doğum yapıyorsanız; Bu durumda toplam 4 yıl süreyle borçlanma hakkı tanınmamaktadır. İlk doğumdan ikinci doğuma ve ikinci doğumdan 2 yıl sonrasına kadar olan süre ödünç alınabilir.

Sigortalının ne zaman emekli olacağı hesaplanırken sigorta başlangıç ​​tarihi olarak staj yapılmaz. Ancak analık borcu yapılırken stajın yapıldığı süre sigorta başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu şekilde staj ile işe başlama arasındaki dönemde doğan çocuklar için analık borcu yapılması mümkündür.

Doğum Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Doğumdan kredi alacak kişilerin kamuda mı yoksa özel sektörde mi çalıştığına göre başvuru merkezleri farklılık göstermektedir . Sigortalı, en son çalıştığı yerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine gidebilir.

Keşfet