Çalışmadan Emekli Olmak

Sigortalı olmadan çalışmakta olanlar emekli olmanın yollarını aramaktadırlar. Çalışmadan emekli olmanın yolları da mevcuttur.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Çalışmadan Emekli Olmak

Çalışmadan emekli olunabilir mi diye özel sektörde çalışanlar merak etmektedirler. Toplu para ödemesi yaparak emekli olma fırsatı sunulmamaktadır. Ancak SGK’ya belli bir süre sigorta primi ödemesi yapılarak emekli olmak da mümkün hale gelmiştir. Emeklilik prim gün sayısı eksik olan bir kişi yeni bir işe başlamadan önce eksik sigorta primi ödemesi yaparak isteğe bağlı olarak eksik günlerini tamamlamaları fırsatı sunulmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmak

İsteğe bağlı sigorta yaptırma durumunda kişinin ikametinin Türkiye’de olması ve aynı zamanda da zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek olan işte çalışmaması gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışanlar ve bir ayda 30 günden az çalışanlar isteğe bağlı sigorta yaptırma fırsatından yararlanabilirler. Buna göre yarı zamanlı çalışanlar, işverene bağlı olarak bir ayda 10 günden az olarak ev hizmetlerinde çalışanlar bu isteğe bağlı sigorta yaptırabilecek olan kişilerin olduğu grupta yer almaktadırlar. Bu şekilde çalışmadan emekli olma yöntemleri bu kişilerce uygulanabilir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

İsteğe bağlı sigortayı başlatmak işlemini merak edenler için bu işlem oldukça kolay ve basittir. En yakın SGK müdürlüğüne giderek bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçede isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum beyanınızı belirtmiş olmanız gerekmektedir. İsteğe bağlı olan sigortalılar, 1 Ekim 2008 sonrası Bağ- Kur’lu olarak geçmektedir. Bu kişilerin emeklilik maaşları hesaplanırken de Bağ-Kur şartlarına göre bir hesaplama yapılmaktadır. SSK’lı olanlara göre Bağ-Kur’lu olanlara daha fazla prim ödemek şartı gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olmak İçin Aranan Koşullar

  1. 18 yaşını doldurmuş olmak şartı aranmaktadır.
  2. Sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmıyor olmak veya da Kanun’un 4’üncü maddesi gereğince birinci fıkra (a) bendi kapsamında sigortalı olarak çalışan ancak bir ay içinde 30 günden daha az çalışmış olmak veya da tam gün çalışmamış yani yarı zamanlı olarak çalışmış olmak gerekmektedir.
  3. Kendi sigortalı olmasından dolayı kişiye aylık bağlanmamış durumda olması.
  4. Tüm bu şartların sağlanması neticesinde isteğe bağlı sigortalı olmak için giriş bildirgesiyle SGK’ya başvuru yapmak gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalıkta Aylık Ne Kadar Ödeme Yapılır?

İsteğe bağlı sigortalılıkta aylık ne kadar ödeme yapılır. Birçok kişi tarafından bu sorunun cevabı merak edilmektedir. Çalışmayan kişiler aylık olarak belirli bir miktar ödeme yaparak sigortalarını tamamlayabilirler ve emekli olma hakkını elde edebilirler. Ortalama aylık olarak 1144 tl ödeme yapmaktadır. Peki, prim ne kadar olmalıdır. Primin ise 5400 pirimin olması gerekmektedir. Peki, sistemden kimler faydalanmaktadır diye soracak olursanız hemen sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu sistemden; 18 yaşını dolduran kişiler, az çalışanlar, hiç çalışmayanlar yararlanmaktadır. Genellikle hiç çalışmayanlar yararlanır ancak part time çalışanlarda bu hizmetten faydalanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Nasıl Emekli Olunur?

İsteğe bağlı sigortalılıkta nasıl emekli olunur? Bu konu çok kişi tarafından araştırılır ve aynı zamanda merak edilir. Sizde konuya hakim olmak istiyorsanız yazımızın devamını okumalısınız. Emekli olabilmek için primin 5.400 olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra emekli olma yaşının ise 63 olması şarttır.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Ne Kadar Pirim demek Gerekir

Çalışmayan kişiler isteğe bağlı olarak kendilerine sigorta yaptırmaktadır. Her ay düzenli bir şekilde sigortasını yatırmaktadır. Peki isteğe bağlı sigortalılıkta ne kadar prim ödemek gerekir hemen sizlere bu konudan bahsedelim. Asgari ücretin %32 si kadar primin düzenli aralılar ile ödenmesi gerekmektedir.

Keşfet