Bunu Sakın Yapmayın! Hem Maaşınız Kesilecek Hem De İcralık Olacaksınız

Bunu Sakın Yapmayın! Hem Maaşınız Kesilecek Hem De İcralık Olacaksınız. Detayları haberimizde...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bunu Sakın Yapmayın! Hem Maaşınız Kesilecek Hem De İcralık Olacaksınız

Bunu Sakın Yapmayın! Hem Maaşınız Kesilecek Hem De İcralık Olacaksınız. Normal hastalık, meslek hastalığı ile iş kazası gibi sebeplerden dolayı çalışma gücünün yüzde altmış oranında kayıp olması sebebiyle vatandaşlar, malulen emekli olduktan sonra emekli aylığı kendilerine bağlanır.

Çalıştığı tespit edilen vatandaşların aylıkları kesilir gibi ödemiş aylıkları da faiziyle beraber kendilerinden geri alınmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emekli aylığı aldığım halde çalışmaya devam eden kişiler için harekete geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu, iş kazası ile meslek hastalığı ya da hastalık sebebiyle çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybeden kişilere malul aylığı bağlıyor. Malul aylığı alırken hiç bir işte çalışmamak gerekiyor. Çalıştığı tespit edilen kişilerin ise malul aylıkları kesileceği gibi haklarında yasal işlem başlatılır. Yargıtay, son olarak 2 yıl ara ile bir yapımda ikişer gün rol alan kişinin malul aylığını kesen sosyal güvenlik kurumunu haklı buldu.

Sigortalı bir şekilde çalışmaya 2008 tarihi öncesinde başlamış olanlar emekli olduktan sonra SSK ile BAĞ-KUR statüsünden çalışmaya devam edebiliyor. Vatandaşlar, SSK statüsünde çalışırken sosyal güvenlik destek primi ödüyor.

Malul Aylığı Alanların, Çalışması Durumunda Aylıkları Kesiliyor

Çalıştığı tespit edilen kişilerin aylıkları kesildiği gibi ödenmiş ağırlıkları ise geri alınıyor. İadesi talep edilen aylıklara faiz uygulandığından çok daha ağır ve mali bir külfet ile karşılaşma durumu söz konusu oluyor...

Keşfet