Benzin ve Motorine Zamların Ardından İndirim Gelmesi Bekleniyor!

Son dönemde özellikle pompa fiyatlarına sürekli zam gelen benzin ve motorin için sonunda bir indirim haberi duyurulması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Rusya-Ukrayna savaşının başlaması, petrol fiyatlarının rekor tazelemesi gibi nedenlerden ötürü petrol fiyatları 100 doların üzerine çıkmıştı. Bu da tüketicilere pompa fiyatı olarak yansımıştı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Benzin ve Motorine Zamların Ardından İndirim Gelmesi Bekleniyor!

Benzin ve motorin pompa satış fiyatları 17 TL’nin üzerine çıkmıştı. İnsanlar bu durumdan rahatsız oldukları birçok farklı şekilde duyurmuştu. Özellikle zamların %10 olarak yansıtılması da dikkat çekmişti. Sektör kaynakları bu zamların ardından Pazartesi akşamı benzin ve motorin fiyatlarında indirim yapılacağının duyurulacağını konuşuyor.

İndirimlerin 1 TL Civarında Olması Bekleniyor!

Sektöre yakın gelen kaynaklar tarafından Pazartesi gecesinden geçerli olmak üzere pompa fiyatlarında indirime gideceği aktarılıyor. Motorine 96 kuruş seviyesinde, benzine 81 kuruş seviyesinde indirim gelmesi bekleniyor. Son gelen zamlar benzine 1.61 TL, motorine 1.51 TL seviyesinde olmuştu. Tabi bu durum uzun vadede sizlere büyük bir zarar olarak yansıyacak gibi durmaya devam ediyor.

Gelen zamların yaklaşık olarak yarısının indirim olarak pompaya yansıtılacağı da aktarılıyor. 2021 yılının son çeyreğinden başlayarak, 2022’in ilk aylarında 5 aylık dönemde gelen zamlar ulaşım sektöründe çalışanların canlarını bir hayli sıkıyor. Birçok insan arabasını dahi çalıştırmaya tenezzül etmiyor. İstanbul gibi büyük şehirlerde bu zamlar sebebiyle trafik yoğunluğunda ciddi bir düşüş yaşandığı da biliniyor.

50 TL’lik Benzin Hesabı

Zamlar ilk geldiğinde birçok insan 50 TL’lik benzin alıyorum bana yetiyor diyordu. Ancak son dönemde ki zamlar ile birlikte 50 TL ile uzun bir mesafe gitmeniz adeta imkansız hale geldi. Özellikle 50 litrelik bir deponun yıl başıyla günümüz arasında ki dolum miktarının yansıması çok dikkat çekiyor.

  • 31 Aralık 2021 50 Litre Depo Doldurma Maliyeti: 614,5 TL
  • 20 Ocak 2022 50 Litre Depo Doldurma Maliyeti: 702 TL
  • 9 Şubat 2022 50 Litre Depo Doldurma Maliyeti: 758,5 TL
  • 26 Şubat 2022 50 Litre Depo Doldurma Maliyeti 837,5 TL

1 Ocak 2022’den bu tarafa gelen tüm zamlar hesaplandığında 50 litrelik bir depoyu doldurmak için 220 TL daha fazla ödemeniz gerekiyor. Bu da o dönemden bu dönemde toplamda %33’lik bir zam yapıldığı anlamını taşıyor.

Keşfet