Başvuru Yapan 50 Yaşındaki Her Vatandaşa Emekli Olma Hakkı Verildi! Erken Emeklilikte Şartlar Belli Oldu!

Başvuru Yapan 50 Yaşındaki Her Vatandaşa Emekli Olma Hakkı Verildi! Erken Emeklilikte Şartlar Belli Oldu! Şartlar nelerdir? Haberimizi okuyabilirsiniz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Başvuru Yapan 50 Yaşındaki Her Vatandaşa Emekli Olma Hakkı Verildi! Erken Emeklilikte Şartlar Belli Oldu!

Başvuru Yapan 50 Yaşındaki Her Vatandaşa Emekli Olma Hakkı Verildi! Erken Emeklilikte Şartlar Belli Oldu!

Erken emekli olmayı düşünenler, gerekli olan prim ve gün sayılarını tamamlamak şartı ile yaşa takılma durumları gündemde…

Erken emekli olmak isteyenler, gerekli olan prim ve gün sayılarını tamamlama şartının yanı sıra yaşa takılma durumları tekrardan gündeme geldi. Fakat bazı vatandaşlar için söz konusu olan bu şartlar yerine getirilse bile yaşa takılma durumu vatandaşların emeklilik planlarını oldukça etkilemektedir.

Gündeme olan konu ile ilgili olarak son yapılan düzenleme ve görüşmeler, emeklilik yaşının değişebileceği yönünde gelişiyor. Müjdeli haber olarak ön plana çıkan haberde 48 yaşında olanlar dahi emekli olabilme şartları mevcut. 48 ile 50 yaşındaki vatandaşlara yönelik emeklilik müjdesinin detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Emekli olmayı hayal eden ve isteyen bireyler, erken emeklilik koşulları ile ilgili olarak gündemi yakından takip ederek araştırmalara devam ediyor. 48 ile 50 yaş aralığında olsalar bile bazı durum ile koşullarla emekli olma şansları mevcut gözüküyor. Prim gün sayısı şartını yerine getiren vatandaşlar böylelikle rahat bir nefes alacaklar. Emeklilik ile ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde önemli faktörün birisi işe girişteki tarihtir. İşe giriş tarihinin yanı sıra prim gün sayısı baz alınarak hesaplama yapılıyor. Erken emeklilik için en çok merak edilen şart hesaplama yöntemlerinde biraz farklılık gösteriyor.

48 Yaşında Bile Emekli Olunabilecek

Doğum tarihi 1969 olan vatandaşlar, işe giriş tarihi olarak da 1984 yılı olduğunda yapılacak hesaplamalarda ilgili kişinin prim gün sayısı şayet 3000 ise bu kişinin emeklilik yaşı şu şekilde hesaplanabilir. 25 yıl, 48 yaş ve 5225 prim gün sayısı ile gerekli olan koşullar sağlanmış olur. 25 yıl şartı ile birlikte 48 yaş tamamlanmış olur. Fakat bu konuda prim gün sayısının tamamlanabilmesi için 2225 prim gün sayısının doldurulmuş olması gerekiyor. Bu sayede prim gün sayısı da yerine getirilerek emekli hakkı kazanılmış olur. Şayet sizlerde bu kriterleri sağlıyorsanız, gerekli hesaplamaları yaparak emekli olup olmama durumunuzu netleştirebilirsiniz

Keşfet