Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Bankalara borcu olan kişilerin en fazla merak ettiği konulardan biri de bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar ne olur sorusu çok fazla sorulmaktadır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar ne olur? Hayat şartlarının çok zor olduğu günümüzde pek çok kişi bankalardan farklı çeşitlerde kredi çekme işlemleri yapmaktadır. Bundan dolayı bankalardan aldıkları borçların ödemesi yapılmadığı zaman hangi işlemler ya da sorunların meydana geleceği herkes tarafından merak edilmektedir.

Ödenmeyen Borçlar Ne Zaman Silinir?

Bireysel ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı ödemelerinin 20 yıl boyunca yapılmaması durumunda borç zaman aşımına uğramaktadır. Bundan dolayı ödenmemiş borçların silinmesi ile borcun ödenmemesi durumunda uygulanacak prosedürler bulunmaktadır. Genel olarak banklar bireysel ihtiyaç kredisini müşterinin gelir durumuna bağlı olarak vermektedir. Bundan dolayı banka müşterilerine kredi sağlar ve kredi tutarın faizi ile geri almak istemektedir. Bankadan alınan kredilerin zamanında ödenmemesi halinde bir takım yasal işlemler devreye girmektedir. Özellikle son zamanlar faiz oranlarının çok daha fazla olması nedeni ile pek çok kişi kredi kartı borcunu ödeme yaparken sorunlar yaşamaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankaların geneli 90 gün boyunca borçlarını ödemeyen müşterilerini avukata sevk ederler ve dosya avukat tarafından incelenerek geri ödeme yapılabilmesi için uygun koşullar meydana getirilmektedir. Ancak bu süreç içinde kredi notunun çok ciddi düzeyde bir düşüş yaşanmaktadır. Borcun tamamı ödenmesi ya da yapılandırma talebinde bulunması istenmektedir. Banka avukatları bu süreç içinde olabilecek sorunlar hakkında müşterilerine bilgilendirme yapılmaktadır.

Ödenmemiş Borçlar Ne Zaman Silinir?

İcra ve İflas Hukuku içinde yer alan maddelere göre bulunan borçların silinmesi için 20 yıl beklenmesi gerekir. Fakat 20 yıl boyunca banka borcunu ödememek için ısrar edilmesi durumunda borç zaman aşımına uğramaktadır. Ödeme yapılmadığı zaman ilk 6 ay içinde Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara listeye alınan banka müşterisinin her türlü banka işlemleri engellenir ve kredi talepleri direkt reddedilmektedir. Bankalar faiz oranlarını değiştirebilmekte ve her bankanın kendine ait faiz oranları farklı olmaktadır.

Borçların Silinmesi

Bugün bankalara borçlu olan birçok kişi vardır. Bu alanda borçlanmaya yaşayanlara banka tarafından bir takım prosedürler uygulanır. Bunun en temel amacı ise yapılan borcun kişi tarafından alınması içindir. Bu yüzden borçların silinmesi için bir takım işlemler sıralanır. Bu işlemler eğer yapılırsa ve kişi ödemez ise borç zaman aşımına uğrar. Bu zaman aşımı için 20 yıl gibi büyük bir süreç devreye girer. Bu süreç içinde bankadan yine bir takım talepler olur. Bu talepler her zaman bankanın borcunu alması ile ilgilidir. Bunun için öncelikle her türlü yol denenir. Yani paranın alınması için her yola başvuru yapılır. Bu süreç tam yirmi yıla kadar devam eder. Yirmi yıl sonunda da borç otomatik olarak zaman aşımına uğrar.

Borç silinmesi için yirmi yılın dolması gerekir. Dolduktan sonra borç sistemden düşer. Yani kişinin borcu kalmaz. Ancak bu süreç içinde ödenmeyen borcun kişinin diğer yakınlarına kalması da söz konusu olmaktadır. Yani burada borcun alınması için banka tarafından gerekli şartlanma ve talep oluşur. Bu talep hukuki bir yol ile yapılır. Yani tamamen hukuki işlemler devreye girer. Hukuki süreç borç zaman aşımına uğrarsa eğer o da aynı şekilde sonlanır. Yani genel borcun zaman aşımına uğraması ile hukuki süreç yakından ilişkili olan temel bir durumdur.

Keşfet