Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Günümüzde her firma, kurum ya da kişi maaşları banka hesabına göndermekte ve maaşlar bankadan çekilmektedir. Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi?

Yayınlanma:
Güncelleme:
Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi? Bankalarla içli dışlı olduğumuz günümüz dünyasında bankadan maaş yatırıp yine bankadan para çekme durumu söz konusu olmaktadır. Son zamanlarda ise sıklıkla bankaların maaş hesaplarına bloke koyabilme ihtimalleri araştırılıyor. Çünkü genel olarak son dönemlerde bankalara olan borçlar zor ödenmektedir. Bu yüzden de bankaların maaş hesaplarına müdahale etme hakları gündelik yaşamda sıklıkla merak edilir. Bu durum günlük hayatta kolaylık ve düzeni sağlamaktadır.

Maaş Hesabına El Konur Mu?

Bankalar maaş hesabına ancak ödenmeyen kredi kartı borcu olduğu takdirde el koymaktadır. Pek çok kişinin genel olarak kredi kartı borcu bulunmaktadır. Özelliklede son dönemlerde artan küresel ekonomik kriz ile kredi kartlarında borçlar daha yoğun olarak artmıştır. Eğer banka maaş hesabına kredi kartından kaynaklı olarak el koymaması durumunda bankanın alacağının imkansızlaşması ve borçlunun borcunu hiç ödememesi gibi sonuçlar doğabilmektedir. Bunu önlemek adına maaş hesabına bankalar, bloke koyabilir. Bloke edilerek borcun büyüme ve ödenmesi daha kesin haline gelir.

Günümüzde kredi kartı borçlarında kaynaklı olarak maaş hesabın bloke olması durumu sıklıkla yaşanmaktadır. Genel olarak bakıldığında ise; bloke edilen maaş hesapları günümüzde borcun ödenmesinden hemen sonra bloke işlemi kaldırılıyor. Son zamanlarda bankalarda maaş kartlarının bloke edilmesi ve kaldırılması işlemleri daha yoğun olarak sağlanmaktadır.

Maaşın Tamamı Bloke Edilir Mi?

Ödenmemiş kredi borcu veya nafakadan dolayı maaş hesabına bloke konulabilmektedir. Kredi kartı borcu yüzünden maaşın tamamına el konulması söz konusu iken nafaka ödenmemesi durumunda ise 4857 sayılı İş Yasası 35.maddede belirtildiği üzere aylık ücretlerin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkalarına devir ve temlik olunamaz ifadesi yer almaktadır. Bu kanun ile genel olarak çalışan maaşının bir kısmı her zaman için korunmuş oluyor. İşçinin bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri için hakim tarafından belirlenecek miktar bu paraya dahil edilmemektedir. Bu yüzden de genel olarak bloke edilen miktar sıklıkla değişmektedir. Nafaka borcu alacaklıların hakları bu durumda saklı olmaktadır. Maaş hesaplarına gelen bloke işlemi için günümüzde mahkeme sürecine sıklıkla başvuruluyor.

Maaş Hesabıma Blokenin Kaldırılması

Maaş hesabıma blokenin kaldırılmasını istiyorum diyenler için doğru adrestesiniz. Yazımızda bu konu ile alakalı bilgilendirme bulabileceksiniz. Bloke işleminin iptal edilmesi için yapılacak tek şey borcun ödenmesi veya da taksitlendirilmesidir. Bu durumlar altında ancak bloke edilmiş olan hesap tekrar kullanılabilir duruma gelmektedir. Bloke işlemi ancak bu şekilde otomatik olarak kaldırılmaktadır. Hesabınıza konan blokeler borcunuz tutarında olup borç tutarınızı aşacak biçimde gelmeyecektir.

Gündelik yaşamda anlık olarak maaş hesapları bankalar tarafından bloke edilebiliyor. Fakat borcun kapanması halinde de bloke işlemi anlık olarak kalkmaktadır. Bankacılık işlemlerinde son zamanlarda bloke işlemleri daha sık yaşanmaya başladı. Bu yüzden de genel olarak bankalara olan borçlara her zaman için dikkat edilmesi gerekir.

Emekli Maaşına Bloke Konulması

Emekli maaşına da el konulup konulmayacağı durumu emekli olacaklar tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. Normal şartlarda emekli maaşı hesabına bloke konulması mümkün değilken bazı durumlarda bloke konulabilmektedir. Emekli olan bireyin haciz durumu varsa eğer emekli maaş hesabına bloke uygulanması yasal olmayan bir durumdur. Bu konuda da bazı istisnalar vardır. Nafaka alacakları ve SGK’nın alacakları dışında emekli maaş hesabına bloke konulması söz konusu olmamaktadır.

Keşfet