Bağkur’dan Kaç Yılda Emekli Olunur?

Bağkur sisteminde bulunan kişiler kaç yılda emekli olacaklarını merak ediyor. 4B Bağ kur sisteminde gerekli hesaplamaları yaparak emeklilik süresini belirleyebilirsiniz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bağkur’dan Kaç Yılda Emekli Olunur?

BAĞ-KUR'dan kaç yılda emekli olunur? Bağ Kur kapsamı altında çalışan milyonlarca vatandaş emekliliği için gerekli şartları merak ediyor. Kağımsız bir şekilde çalışma hayatına devam eden kişiler Bağkur emeklilik şartlarını merak ediyor. Bağkur emeklilik hesaplamasını e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK kurumu altında çalışanlar emeklilikleri için gün sayıyor. Hatta bu konuda hakkında internet üzerinde araştırma yapıyor. Emekli olmak için şartları yerine getirmeye çalışan kişiler ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Bağ-Kur'lu çalışanların emeklilik şartları işe başlama tarihine göre değişiklik göstermektedir. Emeklilik için üç kritik tarih yer almaktadır;

  • 1999 öncesinde işe girenler,
  • 1999 - 2008 tarihleri arasında işe girenler,
  • 2008 sonrasında işe girenlerin emeklilik şartları değişiklik gösterir.

4B Bağ-Kur kapsamındaki erkeklerin 9000 gün prim ödemesi gerekir. Bu şartı sağlayamayan kişilerin emekliye ayrılabilmeleri için belirli şartları sağlamaları önemlidir. 25 yılı tamamlayan iş yeri sahipleri belirtilen yaş kriterini de beklemelidir. BAĞ-KUR emeklilik hesaplama tablosuna göre Bağkur kapsamında bulunan kadınlar 7200 gün prim ödemesi gerçekleştirmelidir. Bağkur üzerinden emeklilik durumunu sorgulamak için

  • E-Devlet sitesine giriş gerçekleştirin,
  • ‘Bağ-kur (4B) borç sorgulama’ bölümünü tıklayın. Bu bölümde emeklilik ile ilgili tüm detaylara erişebilirsiniz. Günümüzde emeklilik şartları hakkında bilgiler internet üzerinden bulunabiliyor.

Bağ-kur Borcu Olanlar GSS’den Yararlanabilir Mi?

Sağlık hizmeti almayan vatandaşlar 2021 yılında 88,29 lira prim ödemesi gerçekleştirerek sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Bu miktarı ödeyemeyecek durumdaysanız gelir testi yaptırabilir ve ücretsiz sağlık desteği alabilirsiniz.

Yazımızda yer alan şartları taşıdığınız zaman Bağkur sisteminden emekli olabilirsiniz. Bağkur emeklilik şartları kadın ve erkeklere göre değişiklik göstermektedir. Kanunda belirtilen prim günü sayısını doldurarak sizde bu haktan kolayca yararlanabilirsiniz. Bağkur sisteminde ayrıca istenen yaş gününü de doldurmanız gerekir. Aksi durumda emeklilik haklarından yararlanamazsınız. 2021 yılında Bağkur emeklilik sistemi bu şekilde oluşturulmuştur. Gerekli şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız hemen gerekli evraklarınızla beraber emeklilik başvurularınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Keşfet