Bağkur Hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna Girer?

Bağkur kapsamında çalışan kişiler hangi sosyal güvenlik sınıfına girer. Bağkur ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bağkur Hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna Girer?

Bağkur hangi sosyal güvenlik kurumuna girer? Ülkemizde emekli olabilmek için SGK belirlediği sistemlerden birinden emekli olmanız gerekir. Günümüzde 4A, 4B, 4C ve 4D üzerinden emeklilik sistemi oluşturulur. 4B sisteminde yer alan Bağ-Kur’a prim ödeyen kişiler de emeklilik hakkından yararlanabilir.

4B Hizmet Dökümü Nedir?

Bağ-Kur sisteminde zanaatkarlar ve serbest meslek sahipleri yer alıyor Bağımsız olarak çalışan kişilerde bu gurupta yer almaktadır. 4B hizmet dökümü, SGK’ya bağlı olan kişiler için sigorta ve prim belgelerini içerisinde bulundurur. Kendi isteğine bağlı sigorta yaptırarak prim ödemesi yapan kişiler bu hizmet dökümünden yararlanabilir.

Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır?

Hizmet dökümü sorgulaması şu şekilde gerçekleştirilir;

  • E devlet sitesine giriş yapın.
  • ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu İşlemleri’ bölümünü tıklayın.
  • 4B için ’Hizmet dökümü belgesi’ bölümünü tıklayın.
  • Dosyayı indirin.

4B hizmet döküm belgesi ile prim ödemesi, süresi ve emeklilik için gerekli prim adedine ulaşabilirsiniz.

4A ve 4B Emeklilikte Doldurulması Gereken Prim Günü

Emeklilik konusunda prim günleri de insanların kafasını karıştırmaktadır. 1 Mayıs 2005 tarihinden sonra işe başlayan erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilir. Toplamda ise 7200 prim günü doldurulmalıdır. Bu prim süresini dolduran kişiler emekli olabilir.

4B Emekli Maaşın Hesaplanması

4B emekli maaşı hesaplamaları değişiklik göstermektedir. 2000 yılından önce Bağur kapsamında olan kişilerin hesaplamaları da değişmektedir. 2000 yılından önce bağkur primi yatıran kişiler farklı bir kategori de ele alınıyor. Hesaplama gerçekleştirilirken son basamaktan 1 tam yıl prim ödemesi baz alınmaktadır. Baz alınan hesaplama sonrasında primin %70'i maaş şeklinde hak sahibine bağlanır. 2008 yılı sonrasında bağkurlu olan kişiler internet üzerinden hesaplama yaparak maaşlarını tam olarak belirleyebilir. Emeklilik maaşları hesaplanırken büyüme hızı ve tüfe ortalamaları da baz alınmaktadır. Yazımızda yer alan koşulları sağlayacak sizde 4B kapsamında sigortalı olarak çalışabilirsiniz. E devlet üzerinde 4B kategorisi ile ilgili tüm detaylara kolayca erişebilirsiniz.

Keşfet