Ayçiçek Yağı Fiyatları Fazlasıyla Değişecek! Yeni Fiyatlar Belirleniyor!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş küresel piyasaları da fazlasıyla etkiledi. Buğday fiyatlarındaki artışın ardından odaklar sıvıyağ fiyatlarına kaydı. Ukrayna'da devam eden savaş nedeniyle ayçiçek yağında arz tehlikesiyle karşı karşıya olan Türkiye'de ayçiçek yağı stoklarının durumu sıcak konulardan biri. Detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ayçiçek Yağı Fiyatları Fazlasıyla Değişecek! Yeni Fiyatlar Belirleniyor!

Savaşın bir sonucu olarak ham ayçiçek yağı 1400 dolardan ton başına 2.000 dolar'ın üzerine çıkarak tehlikeye işaret etmeye başlamıştı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Rusya'nın Azak Denizi'nden Türk petrolü taşıyan yaklaşık 15 geminin çıkışına izin verme konusundaki reddine yanıt olarak geçtiğimiz günlerde harekete geçti. Ayrıca bugün Trendyol sitesinde 5 litre ayçiçek yağı fiyatlarına baktığınızda gördüklerinize inanamayacaksınız. 5 litre ayçiçek yağı markaya göre 210 ile 280 lira arasında fiyatlandırılıyor.

Türkiye yağsız kalabilir

Ayçiçek yağı şu anda çoğu yerel marketlerde 150 TL'den daha ucuza satılmaktadır. Yakın gelecekte yerel marketlerin de fiyatları önemli ölçüde artırması bekleniyor. Ayçiçek yağı ton başına 1400 dolardan ton başına yaklaşık 2.000 dolara çıktı. Azak Denizi'nde Rusya, Türkiye’ye ait yağ taşıyan 15 ila16 adet geminin ayrılmasına izin vermiyor. Bu gemiler gelemezse Türkiye yağsız kalabilir.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği durumdan endişe duyuyor

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği konuyla ilgili endişe verici bir açıklama yaptı. Alınan haberlere göre, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'ne, stoklarında en fazla Mart ayı sonuna veya Nisan ortasına kadar yetecek kadar yağ bulunduğunu ve Rusya'nın sevkiyata izin vermesi için Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Büyükelçiliği nezdinde acil girişimde bulunulmasını istediği bir yazı yazdı., Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'ne yazdığı yazıyı 2 Mart 2022 tarihinde gönderdi.

Yağın maliyeti ve işlenmesinin 2 bin 400 dolar olacağı düşünülüyor

Yağ sanayicileri, Bakanlığın girişimleriyle Rusya'yı gemileri kabul etmeye ikna etmeye çalışırken, artan fiyatlar karşısında çaresiz kaldı. Halihazırda ton başına 1400 dolar olan ham ayçiçek yağının fiyatının ton başına 2000 doları geçmesi nedeniyle iç piyasada önemli bir fiyat artışı yaşanacak. Rusya'nın da onayı ile Türkiye'ye teslim edilecek yağın maliyeti ve işlenmesi toplam 2 bin 400 dolar olarak öngörülüyor. Sonuç olarak, tüketiciler her koşulda ayçiçek yağı için daha yüksek bir ücret ödeyecek.

Keşfet