Asgari Ücret ile İlgili Son Dakika! Asgari Ücrete İkinci Zam! 850 TL Zam Geliyor!

Asgari ücret için son dakika zam açıklaması geldi. 2022'de asgari ücret %50,54 artarak net 4.253 TL’ye ulaşmıştı. 2022'de asgari ücret brüt 5 bin 4 TL, işveren maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu. Asgari ücrete ikinci bir zam gelebilir. Merak edilen tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Asgari Ücret ile İlgili Son Dakika! Asgari Ücrete İkinci Zam! 850 TL Zam Geliyor!

Cahit Özkan açıklama yaptı

AK Partili Cahit Özkan, "Asgari ücrette bir yılda iki zam düşüncelerimiz var. Mevzuatı değiştirerek bunu başarabiliriz. Enflasyona halkı ezdirmeyeceğiz" sözleriyle, beklentiyi fazlasıyla artırdı. Bu yorumun ardından uzmanlar, asgari ücrete yarıyıl zammı yapılması durumunda, 2022'deki ilk 6 aylık enflasyon rakamının veya buna benzer bir oranın ölçüt olarak kullanılabileceğini öne sürdü. Uzmanlar, "Mevcut tahminlere göre söz konusu miktar yaklaşık %20'lik bir orana denk gelebilir. Bu durumda asgari ücret Temmuz'dan itibaren 850 TL'ye yakın artabilir” dedi.

Asgari ücrette yarıyıl zammı olasılığı arttı

Son iki yılda dünyaya damgasını vuran pandemi, kuraklık, açlık riski, enerji krizi, arz sorunları ve son olarak Rusya Ukrayna savaşı küresel enflasyonda artışa neden oldu. Bu sürecin bir süre daha sürmesi öngörülürken, artan enflasyon nedeniyle maaşlar her geçen gün eriyor. Devletler, hükümetler ve şirketler, enflasyon nedeniyle vatandaşları ve çalışanları ezmekten kaçınmak için önemli bir tazminat artışına gitti. Türkiye'de asgari ücret, 2022'den itibaren önceki yıllarda görülmemiş bir şekilde %50 oranında artırıldı. Savaş, gıda ve enerji krizleri başta olmak üzere enflasyona neden olan değişkenlerin önümüzdeki yılda da devam etmesi bekleniyor. Ayrıca Türkiye'de enflasyonun bu yıl %40 ve üzerine çıkması bekleniyor. Sonuç olarak, asgari ücrette yarıyıl zammı olasılığı arttı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan önceki gece bir televizyon kanalında konuyla ilgili yaptığı konuşmada, "Asgari ücretin yılda iki kez yükseltilmesi meselesi zaten Cumhurbaşkanımız tarafından gündeme getirildi. Bu mümkün görünüyor. Mevcut mevzuat yılda bir kez yapılıyor ama bunu değiştirmek mümkün. Aklımızda bir şey var. Zamanı geldiğinde, bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Enflasyon vatandaşı ezmeyecek. Fiyat artışı var mı? O zaman vatandaşlarımızın gelirlerini artıracak kararlar alacağız" dedi.

850 TL zam gündemde

Bu yorumun ardından uzmanlar, asgari ücrete yarıyıl zammı yapılması durumunda, 2022'deki ilk 6 aylık enflasyon rakamının veya buna benzer bir oranın ölçüt olarak kullanılabileceğini öne sürdü. Uzmanlar, "Mevcut tahminlere göre söz konusu miktar yaklaşık %20'lik bir orana denk gelebilir. Bu durumda asgari ücret Temmuz'dan itibaren 850 TL'ye yakın artabilir” diyor.

Keşfet