Altın Yatırımcılarının Dikkatine: Kırılma Noktası Mı Geliyor?

Amerikan Merkez Bankası'nın hızlı bir şekilde faiz artışı politikasını desteklemesi düşüncesi ile bir gün önce yüzde 1.7 oranında değer kaybına uğrarken son 2 ayın en büyük halkları düşüşüne hazırlık içinde.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Altın Yatırımcılarının Dikkatine: Kırılma Noktası Mı Geliyor?

Altın Yatırımcılarının Dikkatine: Kırılma Noktası Mı Geliyor? Amerika Birleşik Devletleri'nde altın, beklentilerin üzerinde gelen üretici fiyat endeksi verilerinin Amerikan Merkez Bankası'nın hızlı bir şekilde faiz artışı politikasını desteklemesi düşüncesi ile bir gün önce yüzde 1.7 oranında değer kaybına uğrarken son 2 ayın en büyük halkları düşüşüne hazırlık içinde.

Altın, artış gösteren enflasyon ile çok daha agresif parasal sıkılaşma beklentileriyle yatırımcıların değer saklama aracı şeklinde nitelendirilen doları tercih etmesi neticesinde son 2 ayın en büyük haftalık düşüşünü yaşayacak gibi görünüyor.

Spot altın, Amerikan üretici fiyat endeksi beklentilerin üzerinde gelmesinin Amerikan Merkez Bankası'nın hızlı bir şekilde faiz satış politikasını devam ettireceği isimlerini vermesi ile beraber bir önceki seans yüzler 1.7 oranında değer kaybıyla açarken cuma günü yatay bir şekilde seyretmeye başladın FED verileri sonrasında riskli varlıklara ilişkin iştahının azalması ile beraber tahviller oranında gerileme yaşarken dolar ise güçlenmeye devam etti.

altin-yukseliyor-altin-bilezik-fiyatlari-son-durum-nedir.jpg

Son 10 yıllık Amerikan tahvil getirilerinde 25 baz puan civarında gerileme meydana geldi.

Böyle bir gelişmenin genel itibariyle altın madenine olan talebin artması beklenirken bu artış ise borsada işlem görmekte olan soğanlarda altın stoklarının peş peşe 6 seansta da düşüş yaşamasını gerçekleştirdi. Değerli metal atın, bu hafta yüzde 3’ten fazla bir düşüş ile 1.824 dolara geriledi.

Keşfet