Altın Alacak Olanlara Uyarı Geldi! Paranızın Boşa Gitmemesi İçin Çok Dikkatli Olmasınız! Yapılması Gerekenler Açıklandı!

Altın takı ve ziynet eşyalarının yanı sıra internet alışverişi de son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Bu ürünler, özellikle düğün sezonu olan aylarda yoğun talep görmektedir. Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Altın Alacak Olanlara Uyarı Geldi! Paranızın Boşa Gitmemesi İçin Çok Dikkatli Olmasınız! Yapılması Gerekenler Açıklandı!

Eskişehir'de kuyumcu olan Emre Öztürk'e göre, dolandırılmak istemeyen vatandaşlar, internetten aldıkları takıları uzmanlarına teslim ederek orijinalliklerini belgelendirmeleri gerektiğini söyledi. İnternetten satın aldıkları bu ürünlerde çeşitli dolandırıcılıklarla karşılaştıklarını belirten Öztürk'e göre, vatandaşların ayar damgasını ve marka patentlerini kesinlikle inceletmeleri gerekiyor.

“İnternetten alınan altınlar bize teslim ediliyor ve biz de kontrolünü sağlıyoruz.”

Kuyumcu Emre Öztürk, her şeyde olduğu gibi altının da internetten alışverişinin yapıldığını kaydederek, özellikle teknolojinin ilerlemesiyle birçok alanın online sisteme kaydığına dikkat çekti. "İnsanlar satın aldıkları şeyleri görsel olarak ve elden kontrol edemiyor, bu nedenle otomatikman bir tereddüt yaşıyorlar. Kuyumcular olarak burada üstümüze düşen bir görev var. İnternetten alınan altınlar bize teslim ediliyor ve biz de kontrolünü sağlıyoruz” dedi.

“Genellikle kontrol ettirmek için çeyrek ve gram altınları getiriyorlar”

Emre Öztürk, mağdurlara değinerek, sektörde özellikle online ticarette çok fazla dolandırıcılık olduğunu vurguladı. Öztürk, "Çeyrek altın olarak aldıklarına gram altın, gram altın olarak aldıklarına sahte çeyrek altın gönderebiliyorlar. Bu tür durumlardan çok fazla olduğu için kuyumculara önemli miktarda sorumluluk düşmektedir. Bize getirdikleri ürünleri doğru bilgi vermesi açısından inceliyor ve kontrol ediyoruz. Elbette bu olayların olma derecesi dönemden döneme değişiyor. Tek taş yüzükler ve kolyeler bu dönemde çok popüler olsa da, genellikle kontrol ettirmek için ziynet altını olarak da bilinen çeyrek ve gram altınları getiriyorlar” dedi.

“Aldıkları ürünlerin patentleri olmalıdır. Onlara dikkat etmeliler.”

"Aldıkları ürünlerin patentleri olmalıdır. Onlara dikkat etmeliler" diyen Emre Öztürk, vatandaşlara altın takı ve mücevher gibi değerli ürünleri alırken dikkat etmeleri gereken unsurlar hakkında tavsiyelerde bulundu. “Kolyelerin içinde veya özellikle zincirlerinde 585 ve 333 gibi ayar damgaları vardır. Bunlar 8 ve 14 ayarın damgalarıdır. Bunun dışında 22 ayar bir ürün alırlarsa, bu üründe ise 916 yazmalıdır” dedi.

Keşfet