Akaryakıta Yeni Zam Geliyor! Zamlar Pompa Fiyatlarına Direk Yansıyacak!

Ekonomik kriz, pandemi derken üzerine bir de Rusya – Ukrayna savaşının eklenmesi ile birlikte son günlerde akaryakıtlara ciddi zamlar gelmişti. EPGİS üzerinden yapılan paylaşımların arasından gelen yüksek tepkiler ve ardından brent petrolün geri gelmesi sebebiyle zamlar geri çekilmişti. Benzin ve motorine sürekli zam gelmesine rağmen LPG’ye zam gelmemişti. Bu sefer akaryakıt zamları ile birlikte LPG’ye de zam geleceği aktarılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Akaryakıta Yeni Zam Geliyor! Zamlar Pompa Fiyatlarına Direk Yansıyacak!

Zamların bu kadar yüksek gelmesi ve devamlı olarak yansıması birçok toplu taşımanın kontak kapatmasına neden olurken, İstanbul gibi büyük bir şehirdeyse trafik sorunu neredeyse bitirecek noktaya geldi. Sadece geçtiğimiz hafta motorine 3.68 TL zam gelirken, benzine 2.1 TL zam gelmişti.

Zam Geri Çekilmişi, Yeni Zam Yolda

Dün de yapılması gereken bir zam olduğu bekleniyordu. Ancak motorine 2.25 TL, benzine 79 kuruş olarak yapılacak olan zamların geri çekildiği ve pompa fiyatlarına yansıtılmadığı aktarılmıştı. Ancak bu çok sevindirici bir haber olmadı. Bu geceden geçerli olmak üzere yeni akaryakıt zamlarının gelmesi bekleniyor. Bu geceki zammın sadece LPG için geleceği aktarılıyor. LPG’nin pompa satış fiyatına 46 kuruşluk bir zam gelmesi bekleniyor.

Benzin ve motorin satışı için herhangi bir zam bilgisiyse şimdilik bulunmuyor. Ama dünyanın durumu bu şekilde devam ederse uzun dönemde bunun daha da yüksek zamlar ile tüketiciye yansıyacağı tahmin ediliyor.

Benzin ve Motorin Fiyatları Ne Kadar Olacak!

Rusya – Ukrayna savaşında, Rusya’ya geri adım attırmak için birçok yaptırım yapılıyor. Bunlardan birisi de Rus petrolüne uygulanan oldu. Bu da beraberinde global piyasada fiyatların artmasına neden oldu. Brent petrol fiyatı 125 dolar seviyesini geçti. Ülkemizde kurlarında etkisi ile birlikte bunun yansıması olmuştu. Ancak bu sefer yeterli talebi karşılayacak petrolün olmaması bu duruma neden olacak gibi duruyor.

Gelecek günlerde eğer dünya bu zor durumdan kendini kurtaramazsa akaryakıt fiyatlarına yeni zamların gelmesi kaçınılmaz olacak gibi duruyor. Bu da insanların kendi araçlarına binmek yerine toplu taşımayı tercih etmesine neden olacak diyebiliriz.

Keşfet