Aile destek ödeneğinde artış olacak mı? Aile destek programı harcamaları ne zaman gerçekleştirilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç ailelere gelir durumlarına göre ödenen aile destek yardımını 850 TL-1.250 TL olarak yeniledi. Destek programı hakkında açıklama yapan Bakan Yanık, "2 milyondan fazla haneye 1 milyar TL'den fazla destek ödemesi yaptık.'' dedi Aile destek programından faydalanmak isteyenler başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Peki, aile destek yardımlarında artış olacak mı? Aile destek programı kapsamında ödemeler ne zaman yapılacak?

Yayınlanma:
Güncelleme:
Aile destek ödeneğinde artış olacak mı? Aile destek programı harcamaları ne zaman gerçekleştirilecek?

Aile destek yardımının ödeme tarihi ve yeni yılda artış olup olmayacağı hak sahipleri için en önemli gündem maddesi haline geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç hanelerin gelir durumuna göre ödenen aile destek yardımı 850 TL-1.250 TL olarak güncellendi. Peki, aile destek yardımında artış olacak mı? Aile destek programı ödemeleri ne zaman ödenecek?

AİLE DESTEK ÖDENEĞI ARTACAK MI?
Asgari ücret zammının ardından aile destek yardımı ödemelerinin artıp artmayacağı merak konusu oldu. Bakanlık geçtiğimiz aylarda ödeme miktarını 850 TL-1.250 TL olarak güncellemişti.

Yeni yılda ödeme miktarının ne kadar olacağına ilişkin bir açıklama yapılmamıştı. Konuyla ilgili gelişmelere haberlerimizde yer vereceğiz.

6195e25bd90837b6d34b0c8e.webp

AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİ YAPILDI MI?
Türkiye Aile Destek Programı kapsamında bugüne kadar 2,8 milyon haneye toplam 9,2 milyar TL destek sağladıklarını açıklayan Bakan Yanık, Temmuz ayında başlayan ödemelerin her ay düzenli olarak yararlanıcıların hesaplarına yatırıldığını belirtti.

Türkiye Aile Destek Programı'nın ilk ödeme döneminde 831 binden fazla haneye 427,9 milyon TL ödeme yaptıklarını bildiren Bakan Yanık, şunları söyledi

"Bir sonraki ödeme döneminde 1,6 milyon haneye 883 milyon TL tutarında destek sağladık, ödeme tutarını 850 TL-1.250 TL'ye çıkardığımız desteğimizde ise 2 milyondan fazla haneye 1 milyar TL'den fazla ödeme yaptık. Son olarak Aralık ayında 2,8 milyon haneye 3,6 milyar TL destek sağladık."

BAŞVURULAR NASIL GERÇEKLEŞİYOR?
Bakan Yanık, "Kapsamını genişlettiğimiz ve bütçesini 40 milyar TL'ye çıkardığımız destek programımıza başvurular e-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla devam ediyor" dedi.

Bakan Yanık, destek programından yararlanma koşullarını ise şöyle özetledi:

"Başvuru sonrası yapılan inceleme neticesinde programa özel olarak belirlenen genel şartları taşıdığı, hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücret tutarının 1/3'ünün altında olduğu tespit edildikten ve bağlı SYDV Mütevelli Heyetince onaylandıktan sonra vatandaşlarımız bu yardımdan faydalanabileceklerdir.

Keşfet