6 ay geri ödemesiz can suyu kredisi geliyor!

TESK’te esnaflara özel olarak düzenlenen 6 ay geri ödemesiz ‘can suyu’ kredisi talebi yapıldı. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
6 ay geri ödemesiz can suyu kredisi geliyor!

Mynet'te yer alan habere göre, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, korona virüs salgını sürecinden olumsuz olarak etkilenen esnaf ve sanatkarların yeniden ayağa kalkabilmesi faizsiz ve uzun vadeli olarak can suyu kredisi talebinde bulundu. Kredinin temel hedefi ekonomik tahribat gören işyerlerini ayaklandırmak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gerçekleştirdiği yazılı açıklamada, salgın kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte esnaf ve sanatkarların da ekonomik dünyaya yeniden kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

‘’6 Ay Geri Ödemesiz Kredi’’

Çarkların dönebilmesi ve işyerlerinin hareketlenebilmesi için krediye işaret eden Palandöken, şunları söyledi; "Salgının cefasını en çok çeken kesim olan esnaf ve sanatkarlarımızın biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli, 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli." ifadesini kullandı.

1633068227327-500-tl-yardim-basvurusu-1280-x-720.jpeg

Palandöken, açıklaması sırasında can suyu kredisinin 13 yıl önce verildiğinin altını çizerken şunları da aktardı;

"Özellikle faaliyetleri tamamen durdurulan esnafımızın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Kısıtlamalar nedeniyle kahvehane, kıraathane, çay ocağı, kantinci, kırtasiyeci gibi çok sayıda esnafımız büyük sıkıntı yaşadı. Şimdi bu sıkıntılı sektörlerdeki esnafımız yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatması için can suyu kredisi olmazsa olmaz. Esnafa sağlanan her türlü desteğin ekonominin çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı."

Keşfet