40 ve 50 Yaş Üzeri Olanlar İçin Erken Emeklilik Şartları!

40 ve 50 yaş aralığında birçok vatandaş erken çalışma hayatına girmeleri sebebiyle erkenden emekli olmak istiyorlar. Bunun sebebi 25 yılı dolmuş olmaları oluyor. Bu da primleri dolanların emeklilik hakkına sahip olmak istemelerinden kaynaklanıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
40 ve 50 Yaş Üzeri Olanlar İçin Erken Emeklilik Şartları!

Erken emeklilik olarak tanımlanan bu istekte yapılması gerekenler ve gerçekten merak edilenler bulunuyor. Emekli olmak ve şartları sağlaması gerekenler için aşağıda ki bilgiler kritik önem arz ediyor.

50 Yaş ve Altı Olanlar İçin Emekli Olma Şartları

Eski kanuna göre insanların erken emekli olabilmesi için çalışma gün sayısı ve ödenen prim yeterli oluyordu. Bu şekilde ki uygulama sonrasında birçok vatandaş, özellikle 50 yaş altı olanlar emeklilik şartlarını hesaplamaya başlıyor.

Bunun için iş koşulları, ruhsal yıpranma ve fiziksel koşullar büyük önem arz ediyor. Birçok ülkede yapılan araştırmalar ile insanların bu hakka sahip olmasına imkan tanınmaya çalışılıyor. Bu yaş aralığında olan kişiler için SGK başlangıç tarihi kritik önem arz ediyor. Hem bu imkandan yararlanmak hem de aynı zamanda SGK emeklilik hesaplama için gerekli oluyor.

40 Yaş ve Altı Emeklilik Şartları

Çalıştığı sektöre göre yıpranma koşulları göz önüne alındığında üç aşamalı bir süreç ile insanların emekli olabilmesi mümkün kılınıyor.

09 Eylül 1999 tarihinde 4-A eski ismiyle SSK girişi olanlar bu koşulları sağlamaları halinde emekli olma şansına sahip olabilecek.

Bu konuda en güzel örnek 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanmış olması ve aynı zamanda 5225 gün priminin doldurulması gerekiyor. Bu imkanları sağlayan birçok vatandaş 48 yaşa geldiğinde emekli olmasının mümkün olması bekliyor.

Gündemi bu sebepten dolayı yakından takip eden birçok insan bulunuyor. Bu gündem sürekli olarak haberlerde yer almasına rağmen şimdilik bu konuda hükümet kanadı tarafından atılan herhangi bir adım bulunmuyor.

Çünkü bu konuda atılacak bir adım milyonlara insanın başvuru yapması anlamına geliyor. O nedenle erken emeklilik yasası olarak bilinen bu durumun olabilmesi için ince eleyip, sık dokunarak bir yasanın çıkarılması gerekiyor.

Keşfet