36 Ay Taksit ile 44 TL’ye 18 Litre Ayçiçek Yağı Satılıyor! O Marketin Açıklamalarını Gören Vatandaşlar Şok Oldu!

Rusya-Ukrayna krizinden tüm dünya gibi Türkiye de etkilendi. Savaşın Türkiye'nin ham yağ ithalatını olumsuz etkileyeceği korkuları ve tehditleri sonucu patlak veren yağ krizinin ardından marketlerdeki stoklar birer birer tükenmeye başladı. Tüm merak ettiğiniz konuları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
36 Ay Taksit ile 44 TL’ye 18 Litre Ayçiçek Yağı Satılıyor! O Marketin Açıklamalarını Gören Vatandaşlar Şok Oldu!

5 LT için fiyatlar 200 TL'yi aştı. Bu senaryoda bir markette 18 litre yağın 44 TL'ye satılması beklenmedik bir durum oldu ve herkesi şaşırttı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bir sonucu olarak, doğal gaz, yağ ve bir dizi başka konuyu etkileyen küresel bir kriz patlak verdi. Savaşın etkileri piyasalarda daha yeni hissedilmeye başlarken, Türkiye'nin ham yağ ithalatını sekteye uğratmakla tehdit eden bir kriz, üreticileri ve satıcıları resmen inanılmaz bir şekilde paniklettirdi.

Kredi ile ayçiçek yağı alımı başladı

Dün A101, BİM, Migros, ŞOK ve birçok marketin yağları stokladığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Marketler, yoğun talep nedeniyle stokların tükendiğini açıklamasına rağmen, halk Twitter'dan konuyla ilgili açıklamalar yapmaya devam etti. Bu sırada Trendyol satıcıları devreye girerek ayçiçek yağı kampanyasını başlattı. Bunu takiben, satıcılar fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldılar. Durum kötüleştikçe o market fazlasıyla öne çıktı ve resmen vatandaşı kurtardı. 18 litre yağ için 44 Türk Lirası kredi sundu. Hepsiburada'da 18 LT'lik Yudum marka ayçiçek yağı için 1.045 Türk Lirası fiyat etiketi sunuldu. Ayçiçek yağı için vade sistemi, söz konusu fiyattan daha önemliydi. Kredili yağ satın alma hakkı veren Hepsiburada; Aylık 44 TL taksitle 18 litre ayçiçek yağı; 36 ay vadeli bir şekilde satışını başlattı.

"Ağlanacak halimize gülüyoruz işte"

Söz konusu olay Twitter'ı sarsıp gündeme bomba gibi düşerken, sosyal medyada birçok kişi "ağlanacak halimize gülüyoruz işte" şeklinde şakalar yaptı. Bu açıklamalara tepki olarak birkaç kişi "savaş durumu var gayet normal" gibi şeyler söyledi. Küresel gerilimlerin de etkisiyle dün birçok pazarda ürün yetersizliği ve yağın biteceği korkusuyla yağ alımlarında resmen izdiham başlamıştı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu sabah yağ kriziyle ilgili olarak Türkiye'nin yağ stoklarının gayet yeterli olduğunu iddia ederek bir açıklama yaptı.

Keşfet