2023 Ocak ayı emeklilik zammı ne kadar olacak? Tarihi bir artış kapıda!

Emekli maaşı için yeni bir zam bekleniyor. Yapılan açıklamalara göre yeni yılın ilk günlerinde, emekliler maaşlarında oldukça büyük bir zamla karşılaşacak. Peki ya emekli maaşı ne kadar olacak? Gündeme düşen son iddialar herkeste heyecan yarattı. İşte o rakam...

Yayınlanma:
Güncelleme:
2023 Ocak ayı emeklilik zammı ne kadar olacak? Tarihi bir artış kapıda!

Türkiye'de 13,5 milyon emeklinin gözü kulağı Ocak ayında aylıklara yapılacak olan zam oranlarına çevrildi. Türkiye'de yılda iki kez zam alan memur ve emekliler bu sene Temmuz ayında aldıkları son zam ile birlikte en düşük emekli aylıkları 3 bin 500 TL olmuştu. Bu süre zarfı içerisinde ise asgari ücrete yapılan ara zam ile birlikte 5 bin 500 TL olurken emeklilerin tepkisi artmıştı. SSK'lı ve Bağ-Kur'lu emeklilerin merakla beklediği Ocak ayı iyileştirmeleri için ise gündeme birden fazla rakam düşüyor.

Emeklilerin yüzünün güleceği bu gelişme ile birlikte aylıklarda büyük bir artış yaşanması bekleniyor. Türkiye'de seçime 1 yıldan az bir süre kalırken bu süre zarfı içerisinde ise vatandaşlar tarafından Ocak ayında seçim kozu olarak birçok iyileştirme ve zamların gelmesi bekleniyor. Asgari ücret ile ilgili geçtiğimiz günlerde gündeme düşen rakamlar çok konuşulmuştu. Peki şimdilerde emeklilere ne kadar zam gelecek? Gündemde %50'in üzerinde bir artış yaşanması beklenirken tahminlere göre ise yüzde 70'den yapılan hesap ile birlikte ne kadar zamlanacağı aşağı yukarı belli olmaya başladı.

2023-ocak-ayi-emeklilik-zammi-ne-kadar-olacak-2.jpg

Emeklilerin Ocak ayında alacakları zamlı maaşlara ilişkin detaylar Aralık ayına doğru kesinleşecek. Enflasyon farkını alan emekliler bu süreçte hükümet kanadında da yapılacak ek iyileştirmeler ile birlikte maaşlarını bir hayli artması bekleniyor. Yaşanılan bu gelişmeler sonrasında ise ise emekli aylıkları ne kadar olacak? İşte detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında yer alıyor.

OCAK ZAMMI İÇİN İLK TAHMİNLER

2022 Temmuz ayı için enflasyon rakamları Türkiye'de paylaşılırken emekliler için ise sıcak gelişmeler yaşanıyor. Buna göre ise Ocak ayında yapılacak artışlara ilişkin ilk tahminler paylaşılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte Temmuz ayında aylık enflasyon rakamları yüzde 2,37 ve yıllık enflasyon ise yüzde 79,60 olarak açıklanmıştı.

Temmuz ayında Ocak - Haziran ayında oluşan enflasyon farkı kadar zam alan emekliler, yıl sonu hesaplamalarına şimdiden başladı. Buna göre ise geride kalan 5 aylık daha enflasyon rakamlarına göre yeni maaş farkları belli olacak. Ocak zammı için ilk tahminler gelmeye başlarken Temmuz ayı yıllık enflasyon rakamlarına göre emekliler için gündeme o iddia atıldı.

Asgari ücrete Ocak ayında yapılması konuşulan yüzde 50 zam sonrasında emekliler de maaş farkları için araştırmalar yapmaya başladı. Temmuz ayı ile birlikte oluşan yıllık yüzde 79'luk enflasyon rakamları sonrasında ise en düşük emekli maaşından yeni zam netleşti.

  • En düşük emekli maaşı: 3 bin 500 TL
  • Temmuz ayı yıllık enflasyon: yüzde 79
  • Maaşın enflasyon oranına bölümü 2.765 TL
  • Zamlı yeni emekli maaşı 6 bin 625 TL

Emekli maaşları ile ilgili geride kalan 5 aylık senaryoda çok farklı değişkenler ve etmenler oynayabilir.

Keşfet