2022 Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

Günümüzde pek çok kişinin araştırmasını yaptığı soruların başında 2022 ölüm aylığı (maaşı) ne kadar, kimlere bağlanır soruları gelmektedir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
2022 Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

2022 ölüm aylığı ne kadar, kimlere bağlanır sorusu en fazla cevap arayan soru olup alınan cevaplar sonrasında bu haktan faydalanmak için gerekli işlemler yapılmaktadır. Ölüm aylığı alan kişilere yıl itibari ile farklı oranlarda artırımlar yapılmaktadır. Bu artışların yapıldığı 2022 yılı için farklı olmakta ve bu aylık sahibi olan kişilere alacakları oran hakkında bilgi almak için araştırmalar yapmaktadır.

Ölüm Aylığı Nedir?

Ölüm aylığı bir diğer adı ile yetim aylığı olarak bilinmektedir. Sigortalı olan kişinim vefat ettikten hemen sonra çocuklarına ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölen kişinin eşine dul aylığı verilmekte ve her yıl düzenlenen yasal kurallar üzerinden ödenen ölüm aylıkları yetim aylığı olarak çocuklara destek amaçlı verilmektedir.

Yetim aylığının çocuklara fayda sağlamak amacı şile verilmesi için vefat eden kişinin sosyal güvencesinin ve sigortasının olması şarttır. Ölüm maaşı vefat eden kişinin yakınlarına geri ödemesiz şekilde verilmektedir. Erkek çocuklar 25 yaşında üniversite eğitimini tamamlayana kadar verilmektedir. Üniversite eğitimi almayan erkek çocuk 20 yaşına kadar bu aylıktan faydalanabilir. Ölüm aylığı kız çocuklarının evlendiği güne kadar sınır tanınmadan verilmektedir.

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

2022 ölüm aylığı kimlere bağlanır sorusu pek çok yakını vefat eden kişinin merak ettiği soruların başında yer almaktadır. Ölüm maaşı ölen kişinin eşi, çocukları, anne ve babası tarafından alınması mümkün olmaktadır. Birinci derece akrabalarının dışında kişiler bu aylıktan faydalanamaz. Ölüm aylığı önceliği her zaman ilk olarak ölen kişini eşinin hakkı olmaktadır. Bu aylıkta belirlenecek olan miktarlar eş ve çocuklar olması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Ölüm aylığında belirlenen orana çocukların cinsiyet durumu da etkili olmaktadır.

Ölüm aylığı alabilme şartları için ölen kişinin çocuklarının evli olmaması, kişinin en az 5 yıl sigorta priminin yatırılmış olması, Erkek çocukların üniversite yaşamının bitinceye kadar ve kız çocukları ise evlenene kadar yetim aylığı alabilmesi mümkün olmaktadır.

Keşfet