2020 Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Neler?

2020 Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Neler? Bireysel Emeklilik Sisteminde devlet katkısı ile birikimleriniz ilk andan itibaren kazanmaya başlar.

Yayınlanma:
Güncelleme:
2020 Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları Neler?

Bireysel emeklilik katkı payınızın %25'i oranında alacağınız devlet katkısı, yatırdığınız her 100 TL için ek 25 TL kazanmanızı sağlayacaktır. Düzenli veya toplu olarak yaptığınız katkıların dörtte birinin devlet katkısı ile birikimleriniz artmaya devam ediyor.

Daha fazla katkı payı ödeyerek, 2021 yılı için belirlenen 10.732,50 TL* üst sınırına ulaşan azami devlet katkı payını alabilir ve destek alabilirsiniz. Ayrıca ödediğiniz tüm katkı payları ve aldığınız tüm devlet katkıları yatırım fonları ile değerlendirilir. Emeklilik, hayal ettiğiniz emeklilik için daha da fazla tasarruf etmenizi sağlar.

Otomatik Katılım Sözleşmelerinde Devlet Katkısı

İşvereniniz sizi Otomatik Kayıt'a dahil ettiyse, size daha iyi haberlerimiz var! Bireysel emeklilik sözleşmeleri için devlet katkısı üst sınırı, bireysel emeklilik sözleşmeleri için devlet katkısı sınırından ayrı olarak hesaplanır. Dolayısıyla, hem kendi kendine üyelik sözleşmeniz hem de bireysel emeklilik sözleşmeniz varsa 2021 yılı için toplam 21.465 TL* devlet katkısı almaya hak kazanabilirsiniz.

Sistem Çalışması

BES, birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu ödeme veya maaş ödenmesi esasına dayanmaktadır.

10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını doldurursan emeklilik hakkın olur.

Emekliliğe hak kazandığınızda birikimlerinizi toplu olarak ya da belirli bir program kapsamında emeklilik hesabınızda toplayabilir ya da emeklilik sigortası ile ömür boyu ya da belirli dönemler için düzenli emekli maaşı alabilirsiniz.

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren bireysel emeklilik sisteminde başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısı talebi başlamıştır. Artık sisteme yatırdığınız her katkı payı tutarının ek %25'i sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda birikir.

Emeklilik Ne Zaman?

BES'te 10 yıl kalıp 56 yaşını doldurduğunuzda ancak BES müşterisi iseniz emekli olmaya hak kazanırsınız. Bildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Sistemi'ndeki yaşınız ve süreniz dolduğunda emekli olabilirsiniz; İsterseniz çalışmaya devam edebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 10 veya 56 yaşında dahi olsanız istediğiniz zaman birikim yapmaya ve emekli olmaya devam edebilirsiniz.

Keşfet