2. El Otomobil Fiyatları Düşer Mi?

Araç almak isteyenler artık birinci el arabalardan ümidi kesmiş durumdadır. Bugün araç düşüncesi olan herkes artık 2. El fiyatlarını kolluyor. Ancak, 2. El ürünler de cep yakmaya devam ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
2. El Otomobil Fiyatları Düşer Mi?

Araç almak isteyenler artık birinci el arabalardan ümidi kesmiş durumdadır. Bugün araç düşüncesi olan herkes artık 2. El fiyatlarını kolluyor. Ancak, 2. El ürünler de cep yakmaya devam ediyor. Akaryakıta gelen zamlar bu piyasayı da ciddi oranlarda etkiledi. Her zaman olduğu gibi kış aylarında gündeme gelen araç alma düşüncesi rafa kalkar ve bahar aylarında tekrar dillendirilmeye başlardı. Bu yıl da aynısı oldu ve baharın gelişi az da olsa piyasaları hareketlendirdi. Sıfır araç almaktan ümide kesen ve yeniden araç arayışına giren müşteriler, ikinci el araba satışlarını arttıracağa benziyor.

Rusya Ukrayna Krizi Piyasayı Vurdu

Rusya Ukrayna krizinin ve savaşının etkilemediği ekonomik alan kalmazken, araç fiyatlarında meydana gelen yükseliş birçok ürününde fiyatını etkiledi. Tüm dünya tek bir ses olarak Rusya’ya ekonomik ambargolar uygularken, birçok büyük firma da Rusya’da araba üretimini durduracağını açıkladı. Bu yaptırımlar petrol fiyatlarında da yukarı doğru bir hareketlenme gösterdi. Özellikle akaryakıta gelen bu fahiş zamlarla beraber araç müşterileri alım işlemlerini bir müddet ertelemişti. Hatta yaşanan ekonomik sıkıntılarla ikinci el sektörü 2021 yılını önceki yıllara göre %7’lik bir düşüş oranıyla kapatmıştı. Şimdi gelen bahar aylarıyla beraber, ikinci el araç piyasası tekrar hareketleneceğe benziyor.

2022/03/19/arabateknikbilgi-2014-2015-seat-leon-cupra.jpg

2. El Otomobil Fiyatları Düşecek mi Yükselecek Mi?

Özellikle Ramazan Bayramı, bahar aylarına girişimiz, koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması piyasayı biraz olsun hareketlendirebilir. Ama uzmanlar bu durumun fiyatları inmekten ziyade daha da çıkartabileceği öngörüsünde bulunuyor. Normal şartlarda nisan mayıs ayları otomobil satışlarının en fazla olduğu aylardan biridir. Ama üzülerek belirtelim ki hiçbir şekilde sıfır araç fiyatlarında bir düşüş olmadığı gibi, ikinci el fiyatlarda da bir gerileme beklenmiyor.

Özellikle aratan taleple beraber fiyatlar durmadan yükselmeye devam ediyor ve edeceğe benziyor. Yine de bazı iyimser beklentiler ve yorumlar da yok değil, 2022 yılında piyasa biraz olsun normale döner ve sıfır kilometre araçlar ucuzlama gösterirse bunun etkisini ikinci el satış fiyatlarında da görmek mümkündür. Zaman bize bu durumu daha net gösterecektir.

Keşfet