Volvo Piyasayı Tamamen Sallayacak Bir Kablosuz Şarj Teknolojisi ile Geliyor!

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, elektrikli araçlar için kablosuz şarj teknolojisi geliştirdiğini duyurdu. Söz konusu teknoloji, şirkete göre "Volvo XC40 Recharge" modelleri ile Göteborg'da üç yıl boyunca test edilecek. Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Volvo Piyasayı Tamamen Sallayacak Bir Kablosuz Şarj Teknolojisi ile Geliyor!

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, elektrikli araçlar için oluşturduğu kablosuz şarj sistemini tanıttı. Raporlara göre, söz konusu teknolojinin yeni bir çığır açması ve elektrikli araç pazarını değiştirmesi bekleniyor. İşletmeye göre, yeni kablosuz şarj tekniği çok sayıda bölgede test edildi. Testlerin 3 yıl süreceği de söylendi.

Araçlar test için günde yaklaşık 12 saat yol yapacak

Sağlanan bilgilere göre, Volvo'nun yeni kablosuz şarj teknolojisi, İsveç'in Göteborg şehrinde bulunan taksi kiralama şirketi Cabonline ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak üç yıl boyunca test edilecek. Volvo XC40 Recharge modelleri, kablosuz şarj teknolojisini ilk test eden modeller olacak. Volvo XC40 Recharge modelleri, test sırasında günde yaklaşık 12 saat ve yılda en az 100.000 kilometre yol yapacak. Sonuç olarak şirket, elektrikli araçlarındaki bataryaların sağlığını değerlendirebilecek.

Sürücüler araçlarını en az kablolu şarj ile olduğu kadar hızlı bir şekilde şarj edebilecekler

40 kW gücündeki kablosuz şarj teknolojisi ise 50 kW gücündeki kablolu DC hızlı şarj teknolojisi ile aynı performans gösterecek. Sonuç olarak, sürücüler araçlarını en az kablolu şarj ile olduğu kadar hızlı bir şekilde şarj edebilecekler. Otomobiller için şarj işlemine başlamak için sürücülerin zemindeki vericileri aracın altındaki modül ile hizalamaları gerekir. Sonuç olarak, araçtan çıkmak zorunda kalmadan şarj işlemi başlayabilir. Araçlara 360 derece görüş açısına sahip kameralar da yerleştirilecek. Bu kameralar, araç modülünü yol vericileriyle hizalamada sürücülere yardımcı olacak.

volvo-concept-recharge-2021.jpg

Volvo, bu teknolojiyi test eden ilk şirket değil

Bu test, Volvo tarafından uzun vadeli bir dayanıklılık testi olarak görülüyor. Bu, kablosuz şarj için ilk kez böyle bir test yapıldı. Ancak bu, elektrikli araçların ilk kez test edilmesi değil. Jaguar, elektrikli araçlar için kablosuz şarj teknolojilerini zaten denemişti. Jaguar ayrıca Momentum Dynamics'in kablosuz şarj pedlerine de sahipti. Jaguar, Norveç'te elektrikli araçlar için türünün ilk örneği bir kablosuz şarj teknolojisi testi gerçekleştirmişti.

Keşfet