Volvo Hayranlarına Müjde! Otomobil Devi Elektrikli Araçlar İçin Kablosuz Şarj Dönemini Başlatıyor!

Sürücüler arasında en popüler otomobil markalarından biri olan Volvo, otomobil tutkunlarını şok edecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Volvo Hayranlarına Müjde! Otomobil Devi Elektrikli Araçlar İçin Kablosuz Şarj Dönemini Başlatıyor!

Dünyanın en güçlü otomobili denilince akla ilk gelen şüphesiz Volvo oluyor. Volvo, benzersiz tasarımı ve konforuyla sürücülere bir otomobilden çok daha fazlasını sunan devrim niteliğinde bir teknolojiye resmi olarak imza attı. Volvo, elektrikli araçlarda kablosuz şarj çağını başlatıyor. Elektrikli arabalar son zamanlarda çok fazla ilgi çekiyor ve doğal olarak araştırılıyor.

Volvo Kablosuz Şarj İstasyonu Projesiyle Geliyor

Volvo, elektrikli araçlar için kablosuz şarj istasyonu geliştirdiğini açıkladı. İsveçli otomobil üreticisi Volvo, gelecekte hayatımızda giderek daha önemli hale gelecek olan elektrikli otomobiller için çığır açan bir uygulama yayınladı. İsveçli otomobil üreticisi Volvo, bu teknolojiyi İsveç'in Göteborg kentinde test edeceğini belirterek otomotiv tutkunlarının bir kez daha ilgisini çekti. XC40 Recharge modelleri, Volvo'nun elektrikli otomobiller için kablosuz şarj teknolojisini test etmek için kullanılacak. Volvo, ne kadar iyi çalıştığını görmek için yeni teknolojiyi üç yıl boyunca test edecek.

4ff1ce611bfc467252845628710d18cfba147e1b.jpg

Araçtan İnmeye Bile Gerek Kalmayacak

İsveç'in Göteborg şehrinde bulunan bir taksi kiralama firması olan Cabonline ile yapılan bir anlaşma ile birlikte, Volvo XC40 Recharge modelleri önümüzdeki üç yıl boyunca taksi olarak kullanılacak. Volvo'nun kablosuz araç şarj sistemi, cep telefonlarında kullanılan kablosuz şarj teknolojisine benzer olacak. Otomobil tutkunları arasında en popüler tartışma konularından biri de kablosuz şarj sisteminin nasıl kullanılacağı oldu. Yere yerleştirilecek vericiler ile aracın altına yerleştirilecek bir modül hizalandığında araçlar için şarj işlemleri başlayacak. Sonuç olarak, sürücüler otomobillerinden çıkmak zorunda kalmadan şarj edebilecekler.

2439c180b95f07f6ae946245392cb62f97cd47ad.jpg

Testler Sadece Kablosuz Şarj Teknolojisi İçin Yapılmayacak

Sürücüler, Volvo otomobillerinin içine yerleştirilen 360 derecelik kameralar sayesinde elektrikli otomobillerini kablosuz olarak şarj edebilecek. Volvo, kablosuz şarj sisteminin, kablolu 50 kW DC hızlı şarj cihazıyla eşdeğer bir şekilde, yaklaşık 40 kW güce sahip olduğunu iddia ediyor. Yani bu teknoloji ile şarj işlemi gayet hızlı olacak. Ayrıca otomobil tutkunlarına Volvo'nun Göteborg'da yapacağı testin sadece şirketin kablosuz şarj teknolojisiyle ilgili olmadığını da söylemek gerekir. Volvo XC40 Recharge’lar günde yaklaşık 12 saat kullanılacak ve yılda en az 100.000 kilometre yol kat edecek. Bu aynı zamanda Volvo'nun elektrikli otomobillerinin batarya sağlığını ve diğer özelliklerini de teste tabi tutacak.

Keşfet