Volkswagen Yeni Satış Hamlesini Duyurdu! Satışların Yarısının SUV Olması Hedefleniyor!

Volkswagen (VW), Touareg, Tiguan, Tiguan Allspace ve T-Roc'un ardından T-Cross ve Taigo'yu tanıtarak toplam SUV model sayısını altıya çıkardı. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Volkswagen Yeni Satış Hamlesini Duyurdu! Satışların Yarısının SUV Olması Hedefleniyor!

VW, T-Roc'un makyajlı versiyonunu söz konusu iki modelle birlikte Türkiye'ye getirerek bir dahaki sefere satışlarının yarısını SUV'lar ile yapmak istiyor. Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, "2024 yılında satışa çıkacak elektrikli SUV modellerimiz toplam SUV sayısını 11'e çıkaracak. Bu yıl SUV satış oranımızı %50'ye çıkarmak istiyoruz" dedi. Bottaro, pandeminin etkisinin ve çip sorununun Passat sedanın sonunu daha erken getireceğini belirterek, "Sedan kendi yerini, Variant ve Alltrack modellerine bırakıyor. Bu modeller çeşitli donanım ve motor seçenekleriyle piyasaya sunulacak” diye ekledi.

Yılın ilk iki ayında %40,7 pazar payı

SUV tipleri Türkiye'de ve dünyada giderek daha popüler hale geliyor. Türkiye'de en popüler binek otomobil gövde tipi olarak sedanları geride bırakan SUV'lar, yılın ilk iki ayında %40,7 pazar payına sahip olurken, onu %36 ile sedanlar izledi. Tüketici tercihleri ​​için otomobil geliştirmeye odaklanan markalardan Volkswagen (VW), Türkiye'ye üç yeni makyajlı SUV modeli daha getirdi. Bu bağlamda kompakt SUV T-Roc'un makyajlı versiyonu ile Alman markasının yeni Taigo ve T-Cross modelleri bayilere girmiş oldu. VW'nin yeni modellerinin Türkiye lansmanında konuşan Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, markanın ve pazarın geleceğine dair önemli mesajlar verdi.

Hedef 2024 yılına kadar 11 SUV

Bottaro, yeni modellerle VW SUV sayısının 6'ya çıktığını belirterek, "2024'te satışa çıkacak tamamen elektrikli SUV modellerimizle bu sayı 11'e çıkacak. 2022'de SUV satış oranımızı büyütmek istiyoruz. %50'ye kadar. Bu oran önümüzdeki yıllarda yükselmeye devam edecek” dedi. Bottaro, Türkiye pazarını değerlendirirken, "Çip krizleri sonucu yaşanan üretim krizi bu yıl da hayatımızı etkilemeye devam edecek. Biliyoruz ki pandemi sonrasında magnezyum, kauçuk ve alüminyum gibi hammadde sıkıntısı üretimi olumsuz etkiliyor. Ancak 2022'de de piyasa 2021'dekine yakın bir seviyede olacak." dedi. Türkiye'de tüm otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021'de %4,6 azalarak 737 bin 350 adet olmuştu. Geçen yıl otomotiv satışları, yıl sonunda 561 bin 853 adet oldu ve %8 düştü.

Keşfet