Uzmanlar Çip Krizi ile İlgili Konuştu! Çip Krizi Ne Zaman Bitiyor? Tarih Verildi!

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam'a göre, küresel çip krizinin bu yıl da sürmesi bekleniyor ve 2023'ün ikinci çeyreğinde veya ikinci yarısında bir toparlanma bekleniyor. Detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Uzmanlar Çip Krizi ile İlgili Konuştu! Çip Krizi Ne Zaman Bitiyor? Tarih Verildi!

Saydam, konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşının dünya gündeminde olduğunu, üretime, tedarik zincirlerine ve ekonomiye yansımalarından herkesin endişe duyduğunu ifade etti. Saydam, otomotiv sektörü için güçlü tedarik zincirlerinin önemine vurgu yaparak, sektördeki tüm kararların verilere dayalı olduğunu söyledi. Ayrıca Saydam, yurt dışına araç satmak ya da ülkeye ihracat açısından fazladan bir dolar kazanmak hayati önem taşırken, insan hayatı söz konusu olduğunda, özellikle savaşlarda kayıplar yaşandığında bu durumun istatistiklerin her şeyin önüne geçtiğini de söyledi.

“Bir araba daha fazla üretmek yerine, Avrupa'da barışın ve uluslararası düzeni yeniden kurulmasından yanayız”

Hiçbir bilginin insan hayatından daha önemli olmadığını söyleyen Saydam, "Barış bizim ilk kaygımız. Bir araba daha fazla üretmek yerine, Avrupa'da barışın ve uluslararası düzeni yeniden kurulmasından yanayız" dedi. Saydam, otomotiv sektörünün bu yıla ilişkin beklentilerinin 2021 yılına göre çok daha yüksek olduğunu belirterek, "Yeni çip üretim tesislerinin devreye girmesiyle birlikte muhtemelen 2022'yi otomotiv tedarik zincirinde bu tür krizler veya dur kalklar ile geçeceğiz. 2023'te ikinci çeyrekte veya ikinci yarıda, bir toparlanma öngörüyoruz” dedi. Saydam'a göre yarı iletken ürünler evlerde ve araçlarda işlevsel hale gelene kadar dokuz aşamadan geçmiştir.

“En büyük kısıtlama çipin imalatında”

Saydam, çip ikilemini aşmak için girişimlere işaret ederek sözlerine devam etti. Saydam, "Şu anda yatırımlar öncelikli olarak 7., 8. ve 9. aşamalarda yani iş alanındaki yatırımlarda yapılıyor. Çünkü devreye alma ve geri dönüşlerinin süresi daha az. En büyük kısıtlama ise çipin imalatında. Avrupa Birliği en son bir yatırım açıkladı. Bu bilgi sorunun kapsamını belirlemede değerli olabilir. Bu 2030'da devreye girecek olan 20 milyar euroluk bir yatırım. Bu gerçekten zaman alan bir işlem. Bununla başa çıkmak için en etkili yaklaşım, çipleri yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda kullanmaktır. Bazı çip uygulamaları ihtiyaçlarımızın dışında, otomobil ve elektronik eşyalarımızda sadece rahatımız için kullanıyoruz. Onlardan biraz feragat ederek bu krizi dünya ekonomisine en az etkiyle atlatabiliriz” dedi.

Keşfet