TOGG İçin Geri Sayım Başladı! Yerli Otomobil İçin Son 12 Ay!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TOGG'u yollarda görmek için son 12 aylık bir bekleyiş olduğunu kaydetti. Detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
TOGG İçin Geri Sayım Başladı! Yerli Otomobil İçin Son 12 Ay!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen İklim Şurası’na katılmak üzere geldiği Konya'da, Türkiye'nin yeşilliğine yön verecek politika ve eylemleri belirlemeye çalıştıklarını söyledi. İklim değişikliğiyle mücadelede yakıt değişimi ve dönüşümün gerekliliğine vurgu yapan Kacır, TOGG'un bu yönde atılmış önemli bir adım olduğunu vurguladı. Kacır, "TOGG için artık son geri sayımdayız. TOGG'u yollarda görebilmek için son 12 ayımız kaldı. Bu bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor” diye konuştu.

Bir otomobil projesi ve bir otomobil markasından daha fazlası

Türkiye'nin otomobilinin tüm otomotiv ekosisteminin ve hatta mobilite ekosisteminin dönüşümünü hızlandıracak öncü bir proje olduğunu belirten Kacır, Türkiye'nin otomobilini bir otomobil projesi ve bir otomobil markasından daha fazlası olarak gördüklerini her zaman dile getirdiklerine dikkati çekti.

ff7s8vyxwaw85le.jpg

“On yıl içinde satılan tüm araçların en az yarısı elektrikli, sıfır emisyonlu araçlar olacak”

Kacır, aynı zamanda yeşil kalkınmanın kalbinde yer alan TOGG, karbon nötrlüğünün sağlanmasında hayati bir adım olduğunu belirtti ve şunları söyledi: "Elektrikli araçlar dünya çapında hızla popülerlik kazanıyor. On yıl içinde satılan tüm araçların en az yarısı elektrikli, sıfır emisyonlu araçlar olacak ve TOGG doğuştan sıfır emisyonlu, doğuştan elektrikli bir araç olacak şekilde tasarlandı. Bu yüzden TOGG'un etrafında büyüyecek ekosistem de son derece değerli olacak. Batarya yatırımlarımız fazlasıyla hızlandı. TOGG, kendi kurduğu SIRO şirketi aracılığıyla bataryalara yatırım yapacak ve Bakanlığımızın da yardımıyla bu yatırımın kısa sürede gerçekleştirileceğini umuyorum” dedi.

81 ilimize de hızlı şarj altyapı projesi hazır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını anlatan Kacır, “En kısa sürede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Türkiye'de kurulacak hızlı şarj altyapılarına ilişkin bir programa da çıkmış olacağız. Bu konuda hedefimiz 1 yıl içerisinde Türkiye'nin mümkünse dört bir yanını, yani 81 ilimizin tümünü hızlı şarj altyapısıyla donatmak. Bunun da bütün hazırlıklarını tamamladık” dedi.

Keşfet