Tesla ve Volkswagen’i Karşı Karşıya Getiren Otonom Sürüş Seçeneği!

Dünya giderek daha otonom bir hal almaya başladı. İnsanların hayatlarını kolaylaştıran birçok detay artık hayal olmasının da ötesinde bulunuyor. Özellikle de araba sektöründe bu duru son dönemde çok hızlı bir şekilde ilerliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tesla ve Volkswagen’i Karşı Karşıya Getiren Otonom Sürüş Seçeneği!

Elektrikli otomobil seçeneklerinin yaygınlaşma durumu hızlı bir şekilde devam ediyor. Bununla birlikte otonom sürüşe olan ilgi de otomatik olarak artmış oldu. Tesla bu konuda uzun süredir satışlara devam ediyor.

Amerikalı üreticinin satışlarına devam etmesi diğer firmalarında bu konuda önemli adımlar atmasını da beraberinde getirdi. Ancak bu durum beraberinde Tesla ve Volkswagen gibi firmaların karşı karşıya gelmesine de neden oldu. Bu konuda ki son karşı karşıya gelme durumu Lidar sensörü sebebiyle yaşandı.

İki Devi Lidar Sensörü Karşı Karşıya Getirdi

Volkswagen ile Tesla’yı karşı karşıya getiren açıklama Volkswagen Ceo’u Herbert Diess tarafından geldi. Reddit sitesinde yapılan bir soru-cevap etkinliğine katılan iş adamı seviye 3 otonomla ilgili gelen soruya, Lidar sensörünün bu seviye için çok önemli olduğunu açıklamasıyla başladı.

Ayrıca soru cevap etkinliğinde yazılım, özgürlük ve elektrifikasyon gibi birçok konuya da değinildi. Bu sensör yüksek maliyeti sebebiyle otonom araçlarda çok sık kullanılmıyor. Bu özelliğin yerine birçok firma otonom sürüş için 360 derece kamera özelliğinden faydalanmayı tercih ediyor.

Seviye 3 otonom sisteminde bu sistemse yeterli olarak kabul edilmiyor. Bu seviye otomobilin otonom olarak tamamen kendi kendine gitmesi anlamına geliyor. Bu durumda Lidar sensörüne başvurulması gerekiyor.

Volkswagen bunun için Intel’in yan kuruluşu olan MobilEye ile anlaşmaya vardı. Bu sayede yakından daha rahat ve güvenilir bir otonom aracı piyasaya sunmayı amaçlıyorlar.

Elon Musk Lidar Sensörü İçin Aynı Şekilde Düşünmüyor

Bu durumun ardından otonom araçlar konusunda en önde olan firma olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk’un düşünceleri de merak ediliyor. Bu teknoloji sisteminin otonom araçlar için çok da gerekli olmadığı düşünülüyor.

Bu tür konuların araçlarda otonom kullanım seviyesi arttıkça daha fazla öne çıkmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Piyasada öne çıkmayan isteyen büyük şirketlerin bu adımlar ile rakiplerini geriye bırakmayı amaçladıkları da biliniyor. Tabi bu sürüşte öncelik güvenlik olduğu için bu tür açıklamaların ciddi bir belirleyici etkisi olduğu da unutulmamalıdır.

Keşfet