Sürücülere Müjde! Elektrikli Megane Sonbaharda Türkiye’ye Geliyor!

Renault'un yeni Megane E-Tech %100 elektrikli otomobilinin 470 kilometre menzilli batarya versiyonu sonbaharda Türkiye'de satışa çıkacak. Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sürücülere Müjde! Elektrikli Megane Sonbaharda Türkiye’ye Geliyor!

On yıldan fazla bir sürede Renault ve elektrikli araçları 400.000 araç ve 10 milyar elektrikli kilometre kat etti. Markanın yeni Megane E-Tech %100 elektrikli modeli, 2019 yılında piyasaya sürülen MORHOZ konsept otomobilini temel alıyor. Fransa'da, Alliance'ın CMF-EV platformu üzerine inşa edilen otomobil için vergi teşviki fiyatı 29 ila 38 bin Euro arasında değişiyor. Türkiye fiyatı ise ithal edildiğinde üçüncü çeyrekte açıklanacak.

Son on yıldır elektrikli satıyor

10 yıl önce Türkiye otomobil pazarında ilk elektrikli otomobilini satan Renault, bu modelin etkisiyle 2022'de pazara girecek. 2012 yılında Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, Bursa Oyak Renault tesislerinde yapılan elektrikli Fluence modelini satışa sunmuş, 2014 yılında ise ZOE modelini satışa sunmuştur. Çağdaş, Türkiye elektrikli otomobil pazarının 2021'de %237 büyüyerek 2.846'ya ulaştığını ifade ederek, ZOE'nin en popüler elektrikli araç olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Çağdaş, "Renault'un yeni rozetini taşıyan ilk model olan yeni Megane E-Tech, markanın dönüşümünü temsil ediyor. Gelişmiş ADAS sistemleri ve yeni OpenR ekranının yanı sıra, 470 km'ye kadar menzil sağlayan bataryası ve 130 kW’ye kadar hızlı şarj olabilme kapasitesi ile Renaul’tun elektrikli araç teknolojisindeki konumunu güçlendirecek” dedi.

elektriklimegane.jpg

Teknik özellikler

Otomobilin toplam uzunluğu 4,2 metre, aks mesafesi 2,6 metre ve yüksekliği 1,5 metredir. Ayrıca yeni CMF-EV modüler platformu üzerine inşa edilmiştir. Otomobil, crossover konforuna sahip ve şirketin yeni 'Nouvel'R' amblemini taşıyan ilk modeldir. Ayrıca Megane E-Tech Elektrikli CMF-EV platformu için özel olarak üretilmiş yeni bir batarya ile tasarlanmıştır. ZOE bataryasından %40 daha küçüktür ve 1.960 mm uzunluk, 1.450 mm genişlik ve 110 mm kalınlık ile piyasadaki en ince bataryaya sahiptir.

elektrikli-renault-megane-e-tech-otogundem-1-1.jpg

Üç ADAS ile donatıldı

Megane E-Tech, çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için iyi bilinen üç ADAS ile donatılmıştır: Bunlar, Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDW), Kör Nokta Uyarısı (BSW) ve Şeritte Kalma Yardımcısıdır (LKA). Ayrıca bunlardan sonuncusu, Acil Durumda Şeritte Kalma Yardımcı (ELKA) olarak oluşturuldu

Keşfet