İkinci El Araç Piyasasında Ağır Hasarlı Araç Dönemi! Her 4 Araçtan Biri Ağır Hasarlı!

Ülkemizde sıfır araçların tedariki, çip krizi, ekonomik kriz ve dolar kurunda ki artışlar sebebiyle ikinci el araç fiyatları zirve yapmıştı. Son birkaç aylık periyotta fiyatların yüksek olmasından dolayı talepler düşerken, bu da fiyatların az da olsa geri gelmesine neden oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İkinci El Araç Piyasasında Ağır Hasarlı Araç Dönemi! Her 4 Araçtan Biri Ağır Hasarlı!

Tabi bu durum insanların ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif seçeneklere yönelmesine neden oldu. Bu da aslında trafiğe çıkmaması gereken ağır hasarlı araçların tekrar piyasa da yer almasına neden olduğu anlamını taşıyor.

2021 yılında ikinci el araç satışı bir önceki yola %5 oranında bir gerileme yaşadı. Bunun olmasının altında birçok sebep var. MASFED verilerine göre ikinci el otomobil pazarı yüzde 7 oranında bir daralma yaşandı. 2022 yılı başında adeta durma noktasına gelen ikinci el araç piyasası BDDK’nin taşıt kredi verilerini değiştirmesinin ardından tekrar hareketli bir havaya gireceğini gösterdi.

Her Dört Arabadan Birisi Ağır Hasar Kayıtlı

Bu konuyla ilgili olarak en büyük sebebin araç fiyatlarının geçen yılın son döneminde %50 oranında bir artış yaşamasından kaynaklandığı söyleniyor. Bu konuda yapılan açıklamalar ile o dönem araç satışları düşmek yerine %78’lik bir artış ile karşı karşıya gelerek rekor kırmıştı.

Sıfır araçlarda ÖTV indirimi ve kredilerde ki indirim sebebiyle ikinci el pazarı biraz yavaşlarken, bu da %15-20 arasında fiyatların düşmesine neden oldu.

Fiyatların bu kadar yükselmesi trafikte olmaması gereken hurda araç statüsüne sahip olan araçların dahi 1 yıl içerisinde yok sattığı açıklandı. Bu da bir anda piyasa da her dört araçtan bir tanesinin ağır hasar kayıtlı olmasına neden olduğu açıklandı. Ekspertiz çalışmalarının bu sebeple çok önemli olduğu ve TSE imzalı olan seçeneklerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Bu konuda gerekli çalışmaların yapılması ve bu sayede insanların mağduriyetinin azaltılmasının gerektiği söyleniyor. Çünkü birçok satıcı bu detayı insanlara iletmeden satış yapmak istiyor. Bu da ilerleyen dönemde insanların maddi anlamda ciddi zararlar ile yüzleşmesine neden olabiliyor.

Keşfet