İkinci El Araba Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu!

İkinci el araba piyasası 2021 yılının son döneminde çok yüksek seviyelere kadar çıkış göstermişti. Yıl başından sonra artan fiyatların yanında ülke olarak yaşanan yüksek enflasyon durumu da insanların araba alma ihtiyacını son sıralara yazmasına neden olmuştu. Bu durum neticesinde insanlar fiyatların düşmesi için beklemeye başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İkinci El Araba Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu!

İkinci el araba piyasasına insanların yönelme sebepleri, sıfır araç fiyatlarına göre daha uygun olması oluyordu. Ancak sıfır araç tedarikinin yetersiz kalması, ikinci el araç piyasasına aşırı yüklenmeye neden oldu. Bu da beraberinde fiyatların tavan yapmasını getirmiş oldu. Son 2-3 aylık dönemde %50 ile %100 arasında değişen artışlar piyasa da yaşanmıştı.

İkinci El Araca Talep Azaldı

Ülkemizde araba piyasasının en önemli kalbi olarak ikinci el araç siteleri gösteriliyor. Burada ki ilanlar sayesinde insanlar her yerden istedikleri aracı kolayca alabiliyor. Ancak son dönemde ikinci el araçların ilanda kalma süreleri hızlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Ortalama olarak bir ilanın yayında kalma süresi 25 gün olurken, bu süre 39-40 güne kadar çıkmaya başladı. Bu da talebin neredeyse yarı yarıya azalması anlamına geliyor. Bu durum sebebiyle ikinci el araç fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmaya başlamıştı.

Aracını satamayan insanlar ya ilandan kaldırmaya ya da aracın fiyatında indirim yapmaya başladı. Ortalama olarak fiyatların %15-20 arasında düşüş yaşadığı yapılan incelemeler ile ortaya çıkmış oldu.

Otomotiv piyasasını araştıran Cardata şirketinin CEO’su Hüsamettin Yalçın konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İkinci el araç satışı adeta durma noktasına geldi. Tüketicinin şu an ÖTV indirimini ve BDDK tarafından kredi adımlarını beklediğini açıkladı.

Ayrıca ekonomik olarak da kurların oturmasının beklendiği ve bir düzene girmesinin beklendiği aktarılıyor. Tabi bu süreç ne kadar uzun olursa ikinci el araç fiyatlarında düşüşler de en az o kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Piyasada faktör olan birçok etken olduğu ve doğru ilerleme ile piyasanın bir noktada dengeleneceği aktarıldı.

Keşfet